Samorządy z bliska nie wyglądają najlepiej. W Polsce lokalnej sporo korupcji, nepotyzmu i dyktatorskich rządów miejscowej władzy. Czy to czas na nową reformę?
Zmienił się ustrój, nasz kraj wszedł też do Unii Europejskiej, ale to Macharom w sprawie drogi nie pomogło. Sołtyska z koleżankami z rady sołeckiej umówiła się, że jak wyleją już asfalt do końca, każda nałoży szpilki i urządzą sesję fotograficzną.
Ludzie w gminie wiedzą, że „doszło, do czego doszło”. Niektórzy są zgorszeni, inni się podśmiewają. Oficjalnie nikt nic nie powie, ale cichcem, bez imion i nazwisk, werbalizuje się potrzeba napiętnowania seksskandalu.
„Paradoksalnie nie najgorszy” czy „co najmniej kontrowersyjny”? Władze Krakowa uchwaliły budżet 2025: na ciężkie czasy wielkiego zadłużenia. Jedni chwalą, inni krytykują, a prezydent Aleksander Miszalski straszy podwyżką cen biletów.
O współpracy, kompetencjach i odpowiedzialności, a także roli organizacji społecznych w sytuacjach kryzysowych i nie tylko, rozmawia Alicja Zaczek-Żmijewska z Zuzanną Komornicką, specjalistką w dziedzinie marketingu.
Rozmowa Alicji Zaczek-Żmijewskiej z Magdą Krzyżanowską-Mierzewską oraz Natalią Mierzewską, córką i wnuczką Olgi i Jerzego Krzyżanowskich, o funduszu stworzonym w celu wspierania aktywności kobiet angażujących się w działania na rzecz lokalnych wspólnot samorządowych.
Jedni argumentują, że 110-tys. Gorzów nie potrzebuje „dookreślenia”, a „Gorzów Wielkopolski brzmi jak pipidówka”. Zwolennicy przymiotnika odbijają piłeczkę: o Polsce mówimy Polska, choć to Rzeczpospolita Polska, w skrócie piszemy RP i nikt nie chce skracać nazwy kraju.
Krzysztof Kukucki wprowadził 35-godzinny tydzień pracy w Urzędzie Miasta, wspiera walkę z bezpłatnymi stażami, ale przede wszystkim buduje mieszkania społeczne we Włocławku, a już wkrótce jego projekt obejmie całą Polskę.