Kolonie niektórych gatunków zwierząt funkcjonują jako twory zwane superorganizmami. Zdolności poznawcze jednostek są w nich wykorzystywane dla dobra ogółu, a kluczowe decyzje podejmowane demokratycznie. Zazwyczaj.
Preparat ma zabezpieczać przed jedną z najgroźniejszych chorób zakaźnych atakujących te pożyteczne owady. Odpowiada ona za poważne straty w pszczelarstwie.
Specjalizuje się w badaniu behawioru zwierząt ze szczególnym uwzględnieniem tych cech, które wydają się użyteczne dla badań nad człowiekiem.
Rodzime gatunki roślin przynoszą owadom więcej korzyści – w końcu współpracują ze sobą od paru tysięcy lat i przystosowały się do siebie. O ogrodnictwie przyjaznym zwierzętom i ludziom mówi biolog prof. Dave Goulson.
Miód i wosk podkradaliśmy pszczołom na długo przed założeniem pierwszych uli. Dziś staramy się pszczoły chronić i hodować w miastach, co niekoniecznie musi być dobre dla dzikich zapylaczy.
Tradycyjne bartnictwo z Polski i Białorusi zostało uznane za dziedzictwo ludzkości. To dopiero drugi polski wpis na istniejącej od 2008 r. liście, która po zakończonej właśnie 15. sesji Międzyrządowego Komitetu ds. Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego obejmuje 584 tradycje ze 131 krajów.
Technologia umożliwia dziś monitorowanie pasiek. Czujniki wysyłają dane do systemów analitycznych, a te sprawdzają, czy zapylaczom nie dzieje się krzywda.
Środki owadobójcze o nazwie neonikotynoidy zyskały złą sławę zabójców owadów zapylających. Czy na pewno zasłużenie?
Okazuje się, że gdy dziko żyjące owady zapylające, takie jak trzmiele, sąsiadują z pasiekami, w których hodowane są pszczoły, zarażają się od nich niebezpiecznymi wirusami.
W przyrodzie zdarza się to dość często: niektóre gatunki zwierząt uznane za wymarłe na danym terytorium po jakimś czasie wracają. Tak jest właśnie z czarną pszczołą.