Narracja, którą przyswoili, jest podszyta obawą, że jeśli kobiety się wzmocnią, mężczyźni na tym stracą. A strach jest skutecznym motywatorem – mówi Laura Bates, autorka książki „O mężczyznach, którzy nienawidzą kobiet”.
Kaczyński nas nie przekonał, używając służb, przemocy i prześladowań, a Tusk sądził, że odpuścimy? No tego doradcę, który mu powiedział, że tak będzie, powinien już dawno wywalić – mówi Marta Lempart, liderka Strajku Kobiet.
Zanim zabieg się w ogóle odbędzie, trzeba przejść przez długą drogę uzyskania zaświadczenia od psychiatry.
Rozmowa z kulturoznawcą Marcinem Kościelniakiem o tym, jak w Polsce od lat wykorzystywano aborcję w walce ideologicznej i politycznej, i o tym, że zawsze traciły na tym kobiety.
Objęcie prezydentury Meksyku przez pierwszą kobietę, Claudię Sheinbaum, ilustruje południowoamerykański paradoks, że polityka o epokę wyprzedza kulturę.
Mimo że dziś znalazła się większość dla poparcia dekryminalizacji aborcji, nie ma pewności, jak w kolejnych miesiącach zachowa się Polskie Stronnictwo Ludowe.
Posłanki Lewicy i Koalicji Obywatelskiej, które wracają z projektem do Sejmu, liczą na to, że drugie podejście będzie bardziej udane, a ludowcy skorzy do negocjacji.
Rozmowa Alicji Zaczek-Żmijewskiej z Magdą Krzyżanowską-Mierzewską oraz Natalią Mierzewską, córką i wnuczką Olgi i Jerzego Krzyżanowskich, o funduszu stworzonym w celu wspierania aktywności kobiet angażujących się w działania na rzecz lokalnych wspólnot samorządowych.
Okazuje się, że problemem nie są przepisy – przy odrobinie dobrej woli można wypracować ich mniej drakońską wykładnię. Problemem jest raczej mentalność – rozumienie roli lekarza, przywiązanie do decydowania za innych czy wyższościowość, zatrącająca niekiedy o seksizm.