Chciałabym pisać, ale nie chcę się ścigać – mówi Katarzyna Groniec, autorka książki „Kundle”, piosenkarka, która została pisarką.
W wieku 89 lat zmarł Ernest Bryll, literat, którego życie i praca dokumentują etapy historii powojennej Polski, a przede wszystkim – chętnie śpiewany poeta.
Ernest Bryll miał 89 lat. Był pisarzem, poetą, dramaturgiem, tłumaczem, krytykiem filmowym, ma w dorobku nawet kolędy. Jego wiersze były czytane, śpiewane i wystawiane w teatrach.
Śmierć Przemysława Gintrowskiego przywołała do publicznego obiegu słowo bard. O czym dziś może traktować zaangażowana poezja śpiewana?
Muzyka na tej płycie mocno hałasuje, zaś ekspresja wokalna Cichej nic nie ma wspólnego z osławioną „krainą łagodności”.
Nikt już nie będzie się wyzłośliwiał, że Piotra przytłacza sława jego ojca Tadeusza Woźniaka.
Wojna o prawa do jednego z najstarszych polskich festiwali piosenki poróżniła już krakowskich studentów i artystów. Wiele wskazuje na to, że poróżni również rektorów uczelni. Patronat nad 37 Festiwalem Piosenki Studenckiej objął z jednej strony rektor Uniwersytetu Jagiellońskiego, z drugiej rektor Akademii Ekonomicznej. Problem w tym, że chodzi o dwa konkurencyjne festiwale.
Wyjątkowo uroczyście obchodziła Polska 20 rocznicę śmierci Włodzimierza Wysockiego. Koncerty, filmy, artykuły w prasie zaświadczać miały, że rosyjski artysta wciąż otoczony jest u nas kultem. Poniekąd przy tej okazji przypomnieliśmy sobie o istnieniu rodzimych bardów, tych wciąż aktywnych na scenie i tych, którzy porzucili śpiewanie, by zająć się czym innym.
Śpiewa się poezję, nawet, jak się zdarzało, dzieła wieszczów narodowych. Śpiewa się manifesty albo zrymowaną publicystykę. Ale przede wszystkim śpiewa się piosenki, których teksty powtarzają ustalone schematy i jeśliby oderwać je od muzyki, najpewniej szybko wypadłyby z pamięci.