Rozmowa z Aleksandrą Kuls, laureatką Paszportu POLITYKI w dziedzinie muzyki poważnej.
W styczniu już po raz dwudziesty wręczymy twórcom kultury Paszporty POLITYKI. Chcemy, aby w tym jubileuszowym roku laureatów wybrała publiczność: czytelnicy POLITYKI, internauci, widzowie i słuchacze.
Rozmowa z Julią Marcell, zdobywczynią Paszportu POLITYKI w kategorii muzyka popularna.
Nie zamierzam robić filmów wyłącznie o przeszłości, ale uważam, że nie można ignorować swojej historii ani uważać, że przeszłość została zamknięta w szafie raz na zawsze.
Kiedy zacząłem pisać, rodzina bardzo się ucieszyła. Wszyscy chętnie przynosili mi zdjęcia, pamiątki, radzili, o czym pisać. Ale z czasem ich nastawienie się zmieniło - mówi Mikołaj Łoziński, laureat Paszportu POLITYKI w dziedzinie literatury.
Gros pieśni ma skale góralskie. Zresztą na Podhalu, wśród zbójników, idea buntu jest solidnie zakorzeniona, a pańszczyzna w porównaniu z innymi regionami była mniej dolegliwa - mówi Maciej Szajkowski, laureat Paszportu POLITYKI w kategorii muzyka popularna.
Dla mnie modernizm, a szczególnie modernizm w architekturze, jest ucieleśnieniem najbardziej szlachetnej idei w dziejach ludzkości – postępu - mówi Nicolas Grospierre, laureat Paszportu POLITYKI w dziedzinie sztuk wizualnych.
- Skupiam się na takim procesie, który czyniłby z teatru coś zaskakującego, nieoczywistego i podważającego nasz ogląd świata, z którym do teatru przychodzimy - mówi reżyser, laureat Paszportu POLITYKI 2011 w dziedzinie teatru.
Nagroda za udowodnienie, że karierę w muzyce pop można robić samodzielnie i na własnych zasadach.
Nagroda za stworzenie własnego oryginalnego języka fotografii artystycznej.