Decyzja PKW w sprawie sprawozdania finansowego PiS będzie miała duże znaczenie. Odpowie na pytanie, czy partia Kaczyńskiego znalazła sposób na bezkarne „dofinansowanie” kampanii wyborczej, czy jednak nie.
Prawo wyborcze najwyraźniej wymaga zmian. Rozmowa z dr Anną Frydrych-Depką z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu i Fundacji Odpowiedzialna Polityka.
Prof. Erick Linhart, niemiecki politolog, o tym, jak ordynacje wyborcze wpływają na rzeczywistość polityczną demokratycznych państw.
W ten prosty sposób PiS spowodował, że pociągnięcie komitetu wyborczego do odpowiedzialności za nierzetelność i brak transparentności w finansowaniu i prowadzeniu kampanii wyborczej stało się prawie niemożliwe.
Czy aktualne przepisy wyborcze odpowiadają na wyzwania? Rozmowa z prof. Jackiem Hamanem, członkiem Zespołu Ekspertów Wyborczych Fundacji Batorego, oraz Zofią Lutkiewicz, prezeską fundacji Odpowiedzialna Polityka, obserwatorką wielu wyborów na świecie.
Żaden system wyborczy nie daje gwarancji przetrwania demokracji, ale może zmniejszać ryzyko jej upadku. System bliższy proporcjonalności ogranicza prawdopodobieństwo jednopartyjnych rządów.
Miło się ogląda długie kolejki chętnych do oddania głosu i nieraz miło się to wspomina. Ale jest to sytuacja niedopuszczalna – mówi Jerzy Stępień, były prezes Trybunału Konstytucyjnego i organizator pierwszych w pełni wolnych wyborów w Polsce w 1990 r.
Oto kilka podstawowych pytań i odpowiedzi, które pomogą w wyborczych rozterkach.
O tym, gdzie zagłosujemy 15 października, decyduje adres, pod którym jesteśmy zapisani w Centralnym Rejestrze Wyborców. Zwykle jest to miejsce zameldowania. Co robić, jeśli się przeprowadziliśmy albo – po prostu – chcemy zagłosować w innym lokalu?
To nie będą równe wybory. PiS dysponuje w kampanii przygniatającą przewagą finansową, instytucjonalną i propagandową. Tylko czy te bezprawnie zawłaszczone atuty okażą się skuteczne?