Na rozwiązanie konfliktu z wilkami nie ma szans – mówi Guillaume Chapron, lekarz weterynarii, biolog i absolwent szkoły wojskowej.
Nie tylko trener robotów i ekspert uczenia maszynowego. Zawód jutra to też zadziczacz, czyli specjalista od odbudowy stanu naturalnego.
„Jestem zrozpaczony, zbliża się koniec mojej blisko 20-letniej przygody z jeżami” – napisał pan Jerzy na Facebooku, gdy Kłodzko zaczęła zalewać wielka woda. Ale po fali powodziowej przyszła wielka fala pomocy.
Orły odlecą, wilki i rysie wyemigrują, ocieplenie klimatu ominie Zakopane, a polscy alpejczycy zadziwią świat. To właśnie zakłada projekt przywrócenia Nosala narciarstwu zjazdowemu.
Przerażeni spacerowicze patrzyli z niedowierzaniem, jak mężczyźni zsiadają z sześciokołowych quadów Outlanderów i łapią chwytakami oswojone zwierzęta.
Powiat sokólski nie jest jedyny. Niezależnie od tego, kto ma władzę w kraju, w całej Polsce trwa rzeź przydrożnych drzew. Dotąd żaden rząd nie zainteresował się na serio skalą tego procederu.
Jak przekonać myśliwych, drwali i rolników, że dobrostan lasów, rzek i bagien leży także w ich interesie – objaśnia Mikołaj Dorożała, główny konserwator przyrody, wiceminister klimatu i środowiska.
Rozmowa z dr. hab. Maciejem Przewoźniakiem, ekspertem ochrony środowiska, o tym, jak nie dbamy o nadmorskie tereny, lekceważymy zmiany klimatyczne i urbanizujemy przestrzeń, którą zabierze morze.
Jak by wyglądała Polska, gdyby nie pojawili się tu ludzie, i co warto z tego przywrócić – opowiada Szymon Czyżewski, badacz bioróżnorodności z Uniwersytetu w Aarhus.
W świecie, w którym klęski ekologiczne stają się coraz bardziej powszechne, społeczeństwa, a w efekcie również rządy, coraz większą wagę przywiązują do kwestii środowiskowych. Zielone inwestycje stają się więc nie tylko koniecznością natury moralnej, ale także rozsądną strategią finansową. Sprzyjają rozwojowi gospodarki, a jednocześnie wspierają cele zrównoważonego rozwoju.