Sądzę, że wszystko rozegra się między dwiema kandydaturami. A jako że Czarzasty zaliczył wpadkę z nominowaniem Wieczorka, to tym razem premier będzie miał ostatnie słowo. Wyczołganie się z tego grzęzawiska to będzie nie lada wysiłek.
Jakość pracy naukowej próbujemy oceniać metodami hurtowymi i biurokratycznymi. A można inaczej.
W systemie polskiej nauki rozwija się rak patologicznej ewaluacji. Konieczne jest radykalne cięcie.
Nasz serwis popularnonaukowy Pulsar jest tegorocznym finalistą konkursu Fundacji Polskiej Agencji Prasowej w kategorii Media.
O niezależności badaczy od władzy – i ich zależności od finansów. Rozmowa z ministrem nauki Dariuszem Wieczorkiem.
Królewska Szwedzka Akademia Nauk postanowiła przyznać Nagrodę Nobla w dziedzinie fizyki w 2024 roku dla Johna J. Hopfielda i Geoffrey'a E. Hintona „za fundamentalne odkrycia i wynalazki, które umożliwiają uczenie maszynowe za pomocą sztucznych sieci neuronowych”.
Zgromadzenie Noblowskie w Karolinska Institutet postanowiło przyznać Nagrodę Nobla w dziedzinie fizjologii lub medycyny za rok 2024 wspólnie prof. Victorowi Ambrosowi i Gary'emu Ruvkunowi „za odkrycie mikroRNA i jego roli w potranskrypcyjnej regulacji genów”.
Ten przykład dokumentuje, że Andrzej Duda po prostu nie rozumie swojej roli jako strażnika praworządności. Na szczęście pozostało niewiele ponad 300 dni pobytu tego niewłaściwego człowieka na niewłaściwym miejscu.
Tygodnik POLITYKA, nasze miesięczniki popularnonaukowe „Wiedza i Życie” i „Scientific American. Świat Nauki” oraz serwis popularnonaukowy Pulsar objęły patronatem kolejną edycję tego warszawskiego święta nauki. W ramach Festiwalu Pulsar zaprasza na dwie dyskusje w sobotę 21 września w Kampusie Głównym Uniwersytetu Warszawskiego.
14 września 2024 r. zapraszamy na dwa festiwalowe panele organizowane przez redakcję naszego serwisu popularnonaukowego Pulsar.