W Ameryce – dokąd przez dekady wyjeżdżały tysiące polskich uczonych – klimat dla nauki dramatycznie się psuje. To duże wyzwanie dla Europy i dla Polski. Musimy mocniej polegać na sobie, inwestować we własne badania i kadry. My upominamy się o to od ćwierć wieku i po to powstały Nagrody Naukowe.
Zapraszamy młodych zdolnych naukowców do startu w jubileuszowej 25. edycji naszego konkursu stypendialnego. Do 13 czerwca czekamy na zgłoszenia, finalistów ogłosimy 17 września, a laureatów poznamy w październiku 2025 r.
Rozmowa z dr Kamilą Łabno-Hajduk, laureatką tegorocznej Nagrody Naukowej w kategorii nauki humanistyczne.
Rozmowa z prof. dr. hab. n. med. Mateuszem Hołdą, kardiomorfologiem, laureatem Nagrody Naukowej w kategorii nauki o życiu, pierwszym polskim naukowcem, który otrzymał doktorat przed ukończeniem studiów, a tytuł profesora jako dwudziestoparolatek.
O żywotnych dla człowieka związkach między termiką a proteomiką opowiada dr Anna Jarząb, laureatka tegorocznej Nagrody Naukowej POLITYKI w kategorii Nauki ścisłe.
Ilu informacji o zdrowiu może dostarczyć analiza głosu i czy stanie się łatwo dostępnym narzędziem diagnostycznym? Odpowiada dr inż. Daria Hemmerling, laureatka tegorocznej Nagrody Naukowej w kategorii Nauki techniczne.
Jak demokrację chronią silne instytucje i dlaczego warto mieć rozwinięte społeczeństwo obywatelskie? Odpowiada dr hab. Jacek Lewkowicz, laureat tegorocznej Nagrody Naukowej w kategorii Nauki społeczne.
Alfred Hitchcock pochwaliłby tegoroczną galę Nagród Naukowych POLITYKI. Można się było trochę przestraszyć, ale też zadumać i wzruszyć.
W niedzielę 20 października wręczyliśmy stypendia i nagrody finałowe kolejnym 15 osobom. 24. edycję programu zamykamy kwotą blisko 7 mln 138 tys. zł, przekazanych w ręce 392 utalentowanych młodych naukowców.
Ważni świadkowie przed komisją ws. Pegasusa; atak na dom Netanjahu; zarzut dla kierowcy TIR-a za karambol pod Gdańskiem; czy Mołdawia obierze prozachodni kurs; 15 młodych naukowców z Nagrodami Naukowymi „Polityki”.