Skuteczne szczepionki, przełomowe metody badania cząstek, atomów i molekuł, nowe technologie kwantowe – tak dorobek naukowy tegorocznych noblistów i noblistek przekłada się na konkretne, praktyczne zastosowania. Ale wyróżnioną ósemkę łączy co innego. Nauką zajmowali się z czystej pasji, niepohamowanej ciekawości mechanizmów funkcjonowania świata. Nierzadko mimo ogromnych trudności, a czasem wręcz niechęci środowiska.
Dlaczego uznani twórcy szczepionek – Hilary Koprowski, Jonasz Salek i Albert Sabin – nie dostali Nagrody Nobla?
Tegoroczni nobliści otworzyli nam oczy na ewolucję gatunku ludzkiego i na dziwność mikroświata. I dali zachwycające narzędzia do poszerzania wiedzy.
Już 3 października kolejne rozdanie Nagród Nobla. Kto otrzyma to najbardziej prestiżowe wyróżnienie naukowe z dziedziny fizjologii i medycyny? Niektórzy trzymają kciuki za badaczy, którzy przyczynili się do rozwoju technologii mRNA. Być może jednak jeszcze na to za to wcześnie. Dlaczego?
Nagroda Nobla w dziedzinie medycyny lub fizjologii tym razem wędruje do Davida Juliusa i Ardema Patapoutiana za odkrycie receptorów temperatury i dotyku.
Nagroda Nobla w dziedzinie fizjologii i medycyny w 2021 r. przypada Davidowi Juliusowi i Ardemowi Patapoutianowi za ich prace dotyczące receptorów dotyku i temperatury.
Wirusy, czarne dziury i molekularne nożyce – za to przyznano najbardziej prestiżową nagrodę naukową świata.
Bez strategii nie ma co myśleć o skutecznej kontroli przewlekłych zapaleń wątroby wywołanych wirusem HCV. A takiej strategii w Polsce brakuje. Czy Nobel za odkrycie HCV zmieni to podejście?
Za odkrycie wirusa odpowiedzialnego za zapalenie wątroby typu C nagrodzeni zostali Harvey J. Alter, Michael Houghton i Charles M. Rice.
Nikt z nas nie wyobraża sobie życia bez oddychania i tlenu. Ale bez tej podstawowej funkcji życiowej, a przede wszystkim bez biologicznego napędu, jaki daje ten pierwiastek, nie mogłyby egzystować nasze komórki.