150 lat temu urodził się Maurice Ravel. Powszechnie znane jest jedno jego dzieło, które ponoć wykonuje się na świecie co 15 minut. Jego twórca jednak wypowiadał się o nim z ironią.
Dzieci powinny od wczesnych lat uczyć się muzyki, jeżeli wykazują do tego chęć i predyspozycje – mówi Gabriela Legun, laureatka Paszportu POLITYKI w kategorii muzyka poważna.
Za zasłużone sukcesy konkursowe i sceniczne, za wzruszenia i emocje ofiarowywane publiczności, za piękny głos, osobowość i poruszające role Micaëli w „Carmen” i Mimi w „La Bohème”.
14 stycznia już po raz 32. wręczymy nagrody kulturalne „Polityki”. Gala będzie do obejrzenia na antenie TVN24 i w naszych mediach społecznościowych.
Dużo szczęścia i siły daje mi to, że rano siadam i gram preludia Bacha – mówi Zygmunt Krauze, wybitny polski pianista i kompozytor.
Autorskie podsumowanie 2024 r. w muzyce poważnej.
Krytyka entuzjastycznie przyjmuje połączenie pięknego głosu z autentycznymi emocjami.
Artysta występował też we Włoszech, Francji, Belgii, Japonii, a także w Polsce, m.in. na tegorocznych festiwalach Misteriach Paschaliach i Szalonych Dniach Muzyki.
Uczestniczył w kursach mistrzowskich m.in. Arto Norasa, Pietera Wispelweya, Andrzeja Bauera, Alexandra Geberta, Claudia Bohorqueza.
Sto lat temu zmarł Giacomo Puccini, jeden z uwielbianych twórców operowych. Teatr Wielki w Łodzi inicjuje 15 listopada Festiwal Pucciniowski spektaklem „Madama Butterfly”.