Jak podarować muzykę w czasach streamingu? Ciągle na nośniku: winylu, CD lub kasecie. To zarazem szansa na obejrzenie grafiki i doczytanie informacji o wydawnictwie, a w wypadku najciekawszych wydawnictw – piękny przedmiot, który utrzyma pewną wartość. I pamiątka, artefakt epoki.
Wymyślony przez Koreańczyków nośnik muzyczny KiT ma wypełnić lukę między streamingiem i fizycznymi wydaniami albumów. Tylko czy rynek naprawdę potrzebuje tego rodzaju plomby?
Techno w Polsce od 30 lat towarzyszy zmianom społecznych nastrojów i ekonomicznych realiów. Dziś odkrywamy, że przez lata żyło w dwóch światach.
W wieku 96 lat opuścił nas Tony Bennett, być może ostatnia taka gwiazda wśród staromodnych wokalistów. Żył w tempie swoich piosenek. Śpiewał do końca.
Nie tylko „Girl from Ipanema”. Zmarła Astrud Gilberto, wyjątkowa wokalistka, której głos pomógł wypromować w krajach anglosaskich cały brazylijski nurt muzyczny.
Co mówi o nas muzyka, której najchętniej słuchamy? Bardzo dużo – przekonują autorzy dwóch nowych książek, chociaż źródeł preferencji muzycznych każda z nich szuka gdzie indziej.
Jerzy Połomski, znany z takich utworów jak „Bo z dziewczynami” czy „Cała sala śpiewa z nami”, zmarł w wieku 89 lat. Informację potwierdziła jego menedżerka.
„Narodowy spis zespołów”, czyli jak z księgi adresowej polskiej alternatywy wyczytać jej korzenie, a nawet kanon kulturalny Polaków.
Zmarł Jerry Lee Lewis – wielka gwiazda wśród rockandrollowych pianistów i wieczny grzesznik wśród fundamentalistów religijnych.
Fragmenty instrumentów, ryciny, obrazy, niejasne zapisy linii melodycznej. Czy na ich podstawie można zrekonstruować muzykę, której słuchali nasi przodkowie? Archeomuzykolodzy mówią: niewykluczone.