Ukazało się właśnie długo wyczekiwane zestawienie 100 muzeów sztuki, które w skali świata zdołały przyciągnąć najwięcej gości. Znalazły się w nim też polskie instytucje.
Wraz z zamknięciem wystawy na Zamku Królewskim w Warszawie symbolicznie zakończyły się obchody Roku Jerzego Nowosielskiego. Jakim zainteresowaniem cieszyła się jego sztuka?
Sprawdziliśmy, jak 2023 r. wypadł pod względem frekwencji. Które muzea i galerie przyciągnęły największą liczbę gości? Jakie wystawy cieszyły się popularnością wśród widzów?
Wyśmienite dzieła sprowadzone ze świata, potęga Jagiellonów i galerii prywatnych, które wypełniały lukę po placówkach przejętych przez PiS. Autorskie podsumowanie 2023 r. na rynku sztuki.
Najważniejsze dzieła polskich projektantów i architektów oraz najciekawsze budynki z całego kraju – to wszystko już od 17 grudnia w Muzeum Narodowym w Krakowie. Nową stałą galerię „Przekroje. Galeria Architektury Polskiej XX i XXI wieku” będzie można zwiedzać w Kamienicy Szołayskich, oddziale MNK.
Muzeum Stanisława Wyspiańskiego – nowy oddział Muzeum Narodowego w Krakowie – zostało otwarte 3 grudnia 2021 r. w budynku dawnego spichlerza przy Placu Sikorskiego 6. Wielbiciele spuścizny artystycznej najwybitniejszego malarza, dramatopisarza i reformatora teatru polskiego modernizmu mogą tam zobaczyć 200 dzieł głównie plastycznych.
Vilhelm Hammershøi? Warto zapamiętać to nazwisko i posłuchać, jak się robi w Polsce wystawę ważnego duńskiego malarza.
Tytuł wystawy „#dziedzictwo”, otwartej w Muzeum Narodowym w Krakowie, kojarzy się z typowym zwiastunem filmowym – zapowiada więcej, niż ostatecznie otrzymujemy.
Jeśli na lato Muzeum Narodowe w Krakowie przygotowało wystawę poświęconą Matce Boskiej, to znaczy, że Światowe Dni Młodzieży blisko.
Olga Boznańska to artystka, która przecierała Polkom drogę do świata sztuki. Muzeum Narodowe w Krakowie przypomina dorobek malarki.