Z betonem jak z cukrem: szkodzi, ale jest dostępny, więc się uzależniamy – mówi Wiktor Kossakowski, reżyser dokumentu „Architecton” prezentowanego w ramach 21. edycji festiwalu Millennium Docs Against Gravity.
O sytuacji w Puszczy Białowieskiej kręcą filmy dokumentaliści. „Las” Lidii Dudy, prezentowany na 21. edycji Millennium Docs Against Gravity, mierzy się z postawami mieszkańców Podlasia skazanych na bezduszną polityczną rozgrywkę.
Hasło tegorocznej edycji największego festiwalu filmowego w Polsce – „W relacji ze światem” – zawiera obietnicę zmierzenia się z gorącymi tematami współczesności: od ekologii, sztuki, polityki po psychologię i sport.
Dzisiejsza fala dokumentów o kolonizowanych ludach to cała panorama historycznych opresji: traktowanie ludzi jak zwierząt, odbieranie im ciał przodków, morderstwa czy gwałty w imię religii i cywilizacji.
„Skąd dokąd” Maćka Hameli to najczęściej prezentowany oraz nagradzany na festiwalach polski dokument tego roku.
Walka o przyszłość, odkrywanie przeszłości – tak można by podsumować filmy, które wytypowaliśmy do obejrzenia. Millennium Docs Against Gravity rusza właśnie po raz 20.
Hasło jubileuszowej, 20. edycji festiwalu filmów dokumentalnych „Nie bądź obojętny_a” to odwołanie do credo Mariana Turskiego, które stało się także symbolem obchodów 80. rocznicy wybuchu powstania w getcie warszawskim.
12 maja rozpoczyna się jubileuszowa edycja Millennium Docs Against Gravity – festiwalu poszerzającego formułę kina dokumentalnego, a może już podróży dookoła świata?
Prawie każda wojna zaczyna się od propagandy i dzielenia społeczeństw na nienawidzące się plemiona – mówi Hanna Polak, autorka „Aniołów z Sindżaru”, jednej z najbardziej oczekiwanych premier festiwalu Millennium Docs Against Gravity.
Tegoroczna edycja festiwalu kina dokumentalnego odbywa się pod hasłem „Rethink Everything”, co sugeruje konieczność przemyślenia wielu spraw na nowo w obliczu wojny i pandemii. Spośród ponad 170 znakomitych dokumentów polecamy te, których nie wolno przegapić.