Chcemy żyć w miastach wygodnych i bezpiecznych. Z przestrzeniami wypoczynku i rekreacji w malowniczym krajobrazie. To wszystko wpływa na jakość naszego życia, która coraz bardziej jest zagrożona przez zmianę klimatu. Długotrwałe susze i powodzie – jedne z następstw tej zmiany – w kolejnych latach będą się nasilać. Czy polskie miasta zarządzane są tak, aby minimalizować ich skutki?
Aby zachęcić mieszkańców do przesiadki na rowery, warto zainwestować w wygodne trasy zwane velostradami. Dzięki nim jazda do pracy jednośladem będzie nie tylko zdrowsza, ale też szybsza niż samochodem.
Kolejne miliardy mieszkańców Azji i Afryki zamieszkają w monstrualnych, nieznanych historii aglomeracjach. Jak zmieni się ich los?
Neom, metropolia przyszłości budowana przez Saudów, ma być ekologiczną oazą przesyconą technologią i przeznaczoną dla milionów mieszkańców. O ile znajdą się chętni.
Inteligentne kosze i pojemniki na odpady nie są wcale gadżetami. Pozwalają na rzadsze opróżnianie i poprawiają wskaźniki recyklingu, które są u nas wciąż zbyt niskie.
Coraz większe zainteresowanie budzi idea miast-gąbek. Imponujący koncept podbija świat, w którym ekstremalne zjawiska pogodowe stają się normą. Jak budować, żeby przeżyć w betonie coraz bardziej uciążliwe upały?
Egipt przenosi właśnie stolicę do futurystycznego miasta na pustyni. Ale serce kraju bije i bić będzie w Kairze.
Oświetlenie świąteczne jest niezłym wskaźnikiem tego, co jeszcze trzeba będzie zmienić, by w Polsce powstały kiedyś inteligentne miasta przyszłości.
Jeśli umiesz coś sobie wyobrazić, potrafisz to też zrobić – mawiał Walt Disney, wielki animator i wizjoner, który pół wieku temu rozpoczął budowę miasta przyszłości. Nie zdążył go stworzyć, ale inni wciąż próbują.