Wyrok na Marine Le Pen zawiera niełatwy paradoks: kto przyklaskuje stawianiu populistów przed sądem, pracuje na ich przyszłe zwycięstwa.
Jeszcze przed wyrokiem Le Pen przekonywała, że wyrok skazujący będzie dla niej polityczną śmiercią.
Marine Le Pen skazana; porażka komisji ds. Pegasusa; państwowe spółki rolne jak Fundusz Sprawiedliwości; Manowska naje się wstydu; zbrojenie Europy: nie ma wyboru.
Nieformalna liderka Zjednoczenia Narodowego została uznana winną sprzeniewierzenia środków z Parlamentu Europejskiego. Wyrok w tej sprawie może pozbawić ją szans na prezydenturę w 2027 r.
A jeśli „długi covid” to nie tylko problemy z pamięcią i koncentracją? Jeśli ma konkretną, polityczną twarz? O niebezpiecznych związkach między pandemią a populizmem.
W Madrycie zakończył się dwudniowy zjazd europejskich radykałów, pierwszy od powrotu Donalda Trumpa do władzy. Dziś brzmią groźniej, bo mają sojusznika w Białym Domu.
Dziś mija termin ultimatum Marine Le Pen dla francuskiego rządu; zmarł wybitny muzyk Ryszard Poznakowski; niepokojące wyniki rumuńskich wyborów; reanimacja piłkarza w trakcie meczu włoskiej Serie A; Joe Biden ułaskawił syna.
W europarlamencie powstały trzy prawicowe frakcje. Bliżej centrum ulokował się PiS, pół Konfederacji poszło do radykałów, a druga połowa pozostaje bezdomna. Mocarstwowe plany potrząśnięcia Unią muszą na razie zaczekać, ale występy już się rozpoczęły.
Prezydent może w swoim liście stwierdzać, że „wartości republikańskie” zdobyły „wyraźną większość”, ale równie wyraźną większość mają u Francuzów te formacje, które proponują zmianę, a nie więcej tego samego Macrona.
Ogromną niespodzianką zakończyła się druga tura wyborów parlamentarnych nad Sekwaną. Nieoczekiwanie pierwsze miejsce zajęła lewicowa koalicja Nowego Frontu Ludowego. Na drugim miejscu centryści Macrona, dopiero za nimi skrajna prawica.