Komisja śledcza ds. wyborów kopertowych; atak na konwój humanitarny w Gazie; zakaz prac domowych; marihuana legalna w Niemczech; znamy nominowanych do Nagród Architektonicznych „Polityki”.
Od 1 kwietnia osobom dorosłym dozwolone jest posiadanie przy sobie do 25 g marihuany, a we własnym domu – do 50 g oraz do trzech roślin konopi indyjskich.
Od 1 kwietnia Niemcy będą miały najbardziej liberalne w Europie zasady prawne dotyczące marihuany, zostawiając lekko w tyle Maltę i Luksemburg.
Niemcy dołączą do ponad 40 państw świata, które w różnym stopniu zalegalizowały marihuanę.
Rygorystyczne kary nie zniechęcają nastolatków do palenia jointów. Młodzi Polacy od wielu lat przodują w statystykach sięgania po marihuanę. W badaniu przeprowadzonym w 2016 r. przez WHO w 42 krajach Europy, Kanadzie i Izraelu około jednej czwartej 15-latków przyznało się do „jarania trawki”, co uplasowało nas na czwartej pozycji w tym zestawieniu.
Policja obwołała obywatela bandytą. Był niewinny? Tym gorzej dla niego.
W coraz liczniejszych krajach, ale nie w Polsce, odstąpiono od karania za posiadanie małej ilości zioła. Aby mogło trafić pod strzechy, niemiecki plan przewiduje na prowincji sprzedaż w niektórych aptekach.
Ogłaszając ułaskawienia posiadaczy „trawki”, Joe Biden podkreślił, że spełnił w ten sposób obietnicę z kampanii przed wyborami w 2020 r. Demokraci liczą, że wzmocni ich to przed wyborami do Kongresu.
Biznes konopny to branża osobliwa, nieustannie balansująca między dozwolonym a nielegalnym. Przyciąga jednak inwestorów, przedsiębiorców i plantatorów, bo zioło pachnie zyskiem.
Stan Nowy Jork zniósł zakaz posiadania marihuany w celach rekreacyjnych. Ustawę o legalizacji popularnej „trawki” uchwalił lokalny parlament, a podpisał ją gubernator Andrew Cuomo.