Pozostawiła nam bezcenną krytykę polskich mitów narodowych: bohaterstwa, militaryzmu i kultu cierpienia. Gorzkie studia o antysemityzmie i Zagładzie, o romantyzmie i egzystencji, o kobietach i odmieńcach. I to, co najtrudniejsze: marzenie o Polsce, w której chciałoby się żyć.
Dla tych, którzy nie byli na pogrzebie prof. Marii Janion, a także dla tych, którzy na nim byli, ale chcieliby sobie przypomnieć ważne słowa, które na nim padły.
Nie ustawała w wysiłku interpretacji tekstów kultury i w pracy nauczycielskiej. Jej gigantyczny dorobek to próba przepracowania polskich traum i mitów. To była praca Syzyfa.
Uwiedzeni przez Marię Janion długo żyliśmy w przekonaniu, że polski romantyzm umarł w okolicach 1989 r. Jednak to tradycja romantyczna najlepiej tłumaczy, co się z nami stało po transformacyjnym przełomie.
W Wigilię 90. urodziny obchodzi prof. Maria Janion. Wielka badaczka literatury przestrzegała, że ci, którzy nazbyt kultywują własną ofiarę, są obojętni na cierpienia innych. I to się spełnia na naszych oczach.
Ta rozmowa, miejscami poważna, a miejscami żartobliwa, przypomina jej przenikliwe widzenie rzeczywistości.
Historyczka literatury i idei, profesor w Instytucie Badań Literackich PAN, uwielbiana przez studentów nauczycielka akademicka.
Wykłady żydowskie