Kiedy jest się człowiekiem władzy, zaprzyjaźnionym z biskupami, to można więcej niż zwykły szarak, który na unieważnienie małżeństwa kościelnego i szybką zgodę na kolejne może czekać latami i wcale się nie doczekać.
We wtorek 19 listopada po południu polscy biskupi spotkali się na Jasnej Górze z przedstawicielami osób wykorzystanych seksualnie w Kościele. Trzech biskupów nie przyszło, w tym abp Marek Jędraszewski.
Szczególny przykład dał abp Paweł Lenga, który podczas liturgii nie wymieniał imienia papieża, bo uważa go za heretyka i mówi o tym publicznie. Franciszek pomija Polaków, szykując kolejne nominacje kardynalskie. Nie dodaje im godności, nie zaprasza do wyboru swojego następcy. Koło się zamyka.
Czuje się, że Terlikowski oczekiwał więcej po swoim bohaterze, przystępując do pisania książki o nim. Pytanie, czy to „więcej” nie było tylko pobożnym życzeniem. Prawica jest zachwycona, umiarkowane kręgi katolików są zbulwersowane, młode pokolenie odwraca się z obrzydzeniem.
W piątek na spotkaniu z proboszczami archidiecezji krakowskiej abp Marek Jędraszewski poinformował, że 25 kwietnia br. złożył na ręce papieża Franciszka rezygnację z pełnionego przez ponad siedem lat urzędu arcybiskupa metropolity krakowskiego.
Jest rycerzem przegranej sprawy. Jego świat się rozpada; Kościół, jaki znał, jego miejsce społeczne, znika – mówi Tomasz Terlikowski, autor książki o abp. Jędraszewskim.
Krakowskie Castel Gandolfo – tak niektórzy duchowni nazywają nową siedzibę dla metropolity Marka Jędraszewskiego. Ma mieć do dyspozycji 200 m kw. powierzchni mieszkalnej, wielki ogród i własną służbę.
Pięć ofiar huraganów na południu Polski; Izrael zbombardował konwój humanitarny, wśród ofiar jest Polak; czy w wyborach samorządowych można zagłosować poza miejscem zameldowania; gdzie zamieszka abp Jędraszewski; Kane goni Lewandowskiego.
Biskupi wybrali nowego przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski. Zgodnie z przewidywaniami postawili na metropolitę gdańskiego abp. Tadeusza Wojdę. Jego zastępcą został abp Józef Kupny z Wrocławia.
Podziwiam te osoby, które mają w sobie odwagę, żeby jeszcze w Kościele zostać. Zwłaszcza w Polsce, w której tak typowy jest klerykalizm – mówi ks. Alfred Wierzbicki.