Donald Trump nie przestaje wymierzać ciosów we współpracę i zaufanie Zachodu, ale jego wysłannicy zapewniają, że trwa i trwać będzie przy NATO. W Europie nie ma wielu złudzeń, ale dopóki nie ma alternatywy, NATO jest jedyną nadzieją.
Putin ma Stany Zjednoczone w pogardzie. I nie wiadomo, czy dostrzega w Trumpie jakiekolwiek odstępstwo od amerykańskiej wielkiej strategii.
Putino-trumpizm może być dla polskiej alt-prawicy całkiem pociągający. Ale marna to strategia, bo Polacy nie chcą, aby ich kraj był czyimkolwiek wasalem. Za jaką miedzą PiS zgubił swoją godność?
Ukraina zgadza się na rozejm; Trump brnie w wojnę celną; Musk znów atakuje Sikorskiego; pierwszy pakiet deregulacyjny; Kuczmierowski bez listu żelaznego.
Ukraina zgodziła się na 30-dniowe zawieszenie broni w wojnie z Rosją. USA wznowiły pomoc wojskową dla Ukraińców i potrzebny im do skutecznej walki dostęp do danych wywiadowczych.
W Dżuddzie z Amerykanami spotyka się tym razem delegacja ukraińska, ale bez Rosjan. Nadal nie wiemy, jaki USA mają plan pokojowy. Rosjanie nie zeszli z żądań ani o włos.
W Niemczech trwają rozmowy koalicyjne, najpewniej oparte na szczątkowym porozumieniu zawartym jeszcze przed wyborami. Brytyjski rząd przyspiesza, w USA dominuje chaos.
Spór o Starlinki dla Ukrainy, politycy PiS atakują Sikorskiego; po postawieniu zarzutów Dariusz Matecki z PiS spędzi dwa miesiące w areszcie; Rafał Trzaskowski mówił w Bielsku-Białej o liberalizacji przepisów aborcyjnych; poprawa zdrowia papieża; spacerek Igi Świątek w Indian Wells.
Rozmowa Donalda Trumpa z Władimirem Putinem to kolejny krok ku normalizacji relacji Zachodu z Rosją, przynajmniej w ocenie prawicowych i lewicowych eurosceptyków. Brak zgody co do postępowania w sprawie Kijowa jest zatrważający.
Zaczyna się najważniejszy dla transatlantyckich relacji tydzień od chwili ponownego objęcia władzy przez Donalda Trumpa. Warto naświetlić kluczowe kwestie do dyskusji między Europą a USA.