Małżeństwa, które nie są w konflikcie i którym nie zależy na orzekaniu o winie, mają prawo rozstać się bez zbędnej zwłoki – uważa dr Jakub Pawliczak, specjalista prawa rodzinnego z Katedry Prawa Cywilnego UW.
Po latach batalii i pisowskiego marazmu Polska ma szansę wprowadzić związki partnerskie. Czekają pary jednopłciowe, ale wbrew pozorom nie tylko one. Kolejki do urzędów będą długie.
Rozmowa z prof. Waldemarem Kuligowskim, antropologiem kultury, o tym, że nie istnieje jedyny „naturalny” sposób wychowywania, jedyny „naturalny” typ małżeństwa, i o tym, dlaczego strach przed współczesnością prowadzi do społecznych katastrof.
Śluby humanistyczne są coraz popularniejsze. Zwłaszcza wśród par, w których jedno z małżonków jest z zagranicy czy jednopłciowych. Bywa, że na taki ślub decydują się też katolicy po rozwodach.
Dlaczego tak wiele związków między ludźmi tak szybko i bezpowrotnie się rozpada? Rozmowa z terapeutką dr Mariolą Kosowicz.
Ogłoszenia matrymonialne są emanacją tego chorego systemu – panowie szukali kobiet młodych i ładnych, najlepiej z posagiem o określonej wysokości. Mieli też konkretne oczekiwania, np. żeby kandydatka na żonę miała ojca dentystę – opowiada dr Alicja Urbanik-Kopeć.
W Indiach zdarzało się, że kobiety poślubiały drzewa. Ale kraj zawrzał, gdy studentka wzięła ślub z samą sobą. To pierwszy indyjski przypadek sologamii, której popularność w świecie rośnie od dekady.
Co dziesiąty Polak żyje w równoległym związku. A może nawet więcej niż co dziesiąty, jeśli trochę poszerzyć definicję związku. Pojawiło się sporo wyników badań seksuologicznych uwzględniających także czasy pandemii. Niektóre mogą się wydać szokujące.
Joanna Hetman-Krajewska, prawniczka, działaczka Centrum Praw Kobiet – o małżeństwach, które można zakończyć lepiej albo gorzej, i zobowiązaniach, które czasem nigdy nie ustają.
Rozmowa z socjolożką Martą Olcoń-Kubicką o tym, jak młodzi zarządzają swoimi finansami.