Przy okazji 20. rocznicy kradzieży „Krzyku” z Muzeum Muncha w Oslo przypominamy, co jeszcze cennego w ostatnich dekadach padło łupem złodziei.
25 lat temu odszedł twórca jedyny w swoim rodzaju. Oto dziewięć odsłon z życia Władysława Hasiora.
Surrealizm był artystycznym hitem XX w. O rodzimej percepcji sztuki Miró czy Dalego opowiada duża wystawa przygotowana w warszawskim Muzeum Narodowym. Zapowiadał się murowany przebój.
Stanisław Baj, rocznik 1953, tworzy sztukę, która działa jak odtrutka na cywilizacyjny chaos. Maluje z ziemi. Szuka istoty rzeki. Pogodzony z nurtem życia, skupiony na sprawach ostatecznych, dzieli się swoim mistycznym przeżyciem i spokojem.
Uważam, że jeśli radykalni patrioci mają oglądać jakieś obrazy, niech to będzie coś, co ich wyciszy, np. Mondrian, Klee i abstrakcja geometryczna.
Młodych artystów bardziej pochłania teraz walka o byt – mówi Marta Nadolle, laureatka Paszportu POLITYKI w kategorii Sztuki wizualne.
Sprawdziliśmy, jak 2023 r. wypadł pod względem frekwencji. Które muzea i galerie przyciągnęły największą liczbę gości? Jakie wystawy cieszyły się popularnością wśród widzów?
Zamiast malarza Ignacego Czwartosa nasz kraj na Biennale Sztuk w Wenecji reprezentować będzie ukraińska formacja artystyczna Open Group. To symboliczna zmiana pokazująca otwarcie polskiego środowiska na artystów ze Wschodu.
Martyna Czech powraca w najwyższej formie malarskiej.
Za malarstwo, w którym socjologiczna dociekliwość łączy się z psychologiczną przenikliwością.