Malaria w Polsce? Do tego jeszcze denga albo zika? I na takie zagrożenia trzeba być przygotowanym wskutek ocieplania klimatu. W Warszawie właśnie wykryto w ciałach martwych wron wirusa gorączki Zachodniego Nilu.
Przełom w sprawie malarii. Uniwersytet Oksfordzki opracował nową szczepionkę.
Wystarczy mały spektroskop, smartfon i kilkadziesiąt sekund, by stwierdzić, czy ktoś ma we krwi groźnego pasożyta.
Malaria to najczęstsza na świecie choroba zakaźna, atakująca głównie dzieci poniżej piątego roku życia.
Pandemia odwróciła uwagę od wielu chorób zakaźnych. Ale Światowa Organizacja Zdrowia autoryzowała właśnie pierwszą na świecie szczepionkę przeciw malarii. I to jest sukces, któremu również z polskiej perspektywy warto się przyjrzeć bliżej.
Świętokrzyski poseł PiS o wsparcie w walce z owadami chce prosić wojsko. Ale nawet tam, gdzie nie ma ich nadzwyczajnej plagi, w tym roku komary mocno dają się we znaki.
W Malawi rozpoczyna się pilotażowy program szczepień przeciwko malarii. W kolejce do wypróbowania tej oczekiwanej od dziesięcioleci szczepionki są także Kenia i Ghana.
Komary w Europie Zachodniej coraz częściej przenoszą groźne tropikalne choroby. Czy w Polsce też powinniśmy się obawiać?
Rozmowa z Romanem Majcherem, człowiekiem od zadań specjalnych największych organizacji humanitarnych na świecie, o tym, że łatwiej wyleczyć ludzi z niedożywienia niż z nienawiści.
Czy tegoroczna Nagroda Nobla w dziedzinie medycyny to triumf chińskiej terapii ludowej czy tylko hołd dla zapomnianej uczonej?