NATO zostawiło Serbię zrujnowaną. Setki samolotów zrzuciły tysiące bomb, niszczyły infrastrukturę i zabijały ludzi. Relacje wciąż się nie odbudowały, a między Belgradem i Prisztiną wyrosły pokłady nienawiści.
Wybitna amerykańska wykładowczyni i była sekretarz stanu zmarła w momencie symbolicznym: dramatu wojny, kiedy przynależność Polski do NATO – w dużym stopniu jej dzieło – tak bardzo właśnie dziś gwarantuje nam bezpieczeństwo.
Była aktywna do końca. W lutym, krótko przed inwazją Rosji na Ukrainę, w artykule w „New York Timesie” przestrzegała Putina przed agresją, pisząc, że będzie to jego „historyczny błąd”.
W wielu krajach poważnie liczą się już politycy, którzy idą ścieżkami przetartymi przez dwudziestowiecznych faszystów – Madeleine Albright, była sekretarz stanu USA, autorka książki „Faszyzm. Ostrzeżenie”, w rozmowie z Jackiem Żakowskim.
Dziewczyński szyfr, czyli o komunikacji politycznej metodą... broszkową.
Aby zachować jednoczesność wstąpienia do NATO trzech krajów, ustalono, że momentem oficjalnej proklamacji członkostwa będzie podniesienie przez Madeleine Albright trzech teczek z kompletem dokumentów i podpisów. 12 marca 1999 r. Polska przystąpiła do NATO.