Stan niemal 40 kamienic znajdujących się na trasie budowy łódzkiego tunelu kolejowego wykonawca inwestycji zakwalifikował jako agonalny. Większość jest zamieszkana. Jedna niedawno runęła.
Wypełniają się słowa Oskara Rosenfelda: „Nie było już świadków wielu okropności. Relacjom na temat wielu okrucieństw w ogóle nie dawano wiary. Więc niech przetrwa przynajmniej pamięć o nich”.
Unijne fundusze w Łódzkiem rozdziela spółka, która w chwili powstania miała kapitał zakładowy w wysokości 5 tys. zł. Założył ją były dyrektor instytucji podlegającej Grzegorzowi Schreiberowi, marszałkowi województwa.
Jedne z najwolniejszych tramwajów w Polsce, 71 godzin spędzanych rocznie w korkach i dług sięgający niemal 90 proc. dochodów. A i tak rządząca miastem od 2010 r. Hanna Zdanowska jest prawie pewna reelekcji.
Opóźnienia przy przebudowach ulic i placów to norma. I plaga. Lista winnych jest długa: od marnych projektantów przez niesolidnych wykonawców po nieudolne samorządy. Koszty ponoszą mieszkańcy. Tracą czas i nerwy, a niektórzy – biznesy.
W XIX wieku to był świetny interes. Do Łodzi przyjeżdżali kupcy z Europy i Azji, przemysłowcy, bankierzy, milionerzy. A Grand był hotelem największym i najbardziej nowoczesnym. Po latach remontu słynny hotel znów będzie otwarty.
Jubilat otrzymał z rąk prezydent Łodzi Hanny Zdanowskiej unikatowy prezent. Organizatorzy mają nadzieję, że przetrwa tysiąc lat.
W Łodzi został pobity rekord w wypisywaniu się z lekcji religii. Na ten przedmiot nie chodzi już prawie 80 proc. licealistów. Nieco lepiej jest w technikach i szkołach podstawowych, ale też szału nie ma. PiS i na to znajdzie sposób?
Gdzie zaczyna się Łódź? Co to jest łódzkość? Jakie duchy nawiedzają to miasto? Na te pytania już po raz 20. stara się odpowiedzieć Międzynarodowy Festiwal Fotografii w Łodzi. W zależności od wieku, obejrzanych filmów, przeczytanych lektur zobaczymy miasto w różnych odsłonach.