Autor kroniki wojennego Charkowa nie tylko zagrzewa do walki i dodaje otuchy. Pokazuje też kulturową przynależność miasta i regionu do Ukrainy.
W Dreźnie kończy się największa jak dotąd wystawa sztuki ukraińskiej, która przynosi prace kilku pokoleń tamtejszych artystów i smutne refleksje. Niebawem przeniosą się do Holandii.
Spory wokół literatury Ukrainy i Rosji, jakie rozgorzały ostatnio na Zachodzie, to ważne zmaganie o kulturową „soft power”. Bo – jak pisała Oksana Zabużko – zwycięstwo zależy również od tego, kto opowie lepszą historię.
Nadal Cię widzę, mądra dziewczyno w czarnej sukni. Słyszę, jak opowiadasz o domu, tak pięknie jak nikt inny. Ukraina zwycięży dla Ciebie. Wiktoria potrzebuje domu, w którym będą o niej pamiętać.
Pisarz Jurij Andruchowycz o tym, czy Andrzej Duda mógłby zostać prezydentem Ukrainy, o moratorium na mówienie, a także o tym, co dzieli Polaków i Ukraińców, oraz o szansach na prawdziwe pojednanie.
Serhij Żadan napisał ważną i literacko znakomitą powieść „Internat” o cywilach podczas wojny. Ważną dla nas i dla Europy, bo ta wojna toczy się tuż obok.