Przy okazji sprawy „Chłopek” konflikt wokół finansów pisarzy wrócił w jeszcze gorętszej odsłonie. Literaci okładają się z wydawcami. Tymczasem pewni zysku dystrybutorzy śpią spokojnie, a branża energię przeznacza na walkę zamiast na zmiany systemowe.
Lubię w przyrodzie to, że jest wszędzie, nawet na jałowym dachu budynku „Polityki” – mówi Stanisław Łubieński, autor książki „Drugie życie Czarnego Kota”.
Czy żółty lakier do paznokci to dobry wybór na wiosnę? Czy Jul Łyskawa zaśpiewał coś słuchaczom podkastu „Polityka o książkach”? Proszę sprawdzić.
Przeinaczano go i zmyślano. Dziś są w Polsce ulice Stanisława Witkacego, bo ktoś nie sprawdził, jak się nazywał. Taka postać to obiekt manipulacji, a nawet fałszerstw – mówi Przemysław Pawlak, autor biografii Stanisława Ignacego Witkiewicza.
Początkowo deklarowałem, że nie będę pisał prozy o wojnie w Ukrainie – mówi Szczepan Twardoch. Ale powieść zaczęła pisać się sama.
„Null” Szczepana Twardocha, udana powieść rozgrywająca się na froncie ukraińskim, jest bardziej oszczędna niż jego dotychczasowe książki. Puentę do niej właśnie dopisuje życie.
Powinien powstać przekład angielski, bo nie znam takiej korespondencji dwu pisarek, pisanych w takiej intensywności, szczerości – mówi Sylwia Chwedorczuk.
Czy już mówicie do kota, psa albo do siebie? Wzruszają was stare piosenki? Czy to już wiek środka? W pierwszym odcinku nowego podkastu „Polityki” Justyna Sobolewska rozmawia z Katarzyną Sobczuk, filozofką, artystką i autorką eseju „Mała empiria”.
24 stycznia zmarł Marcin Wicha, pisarz i grafik, felietonista „Polityki”. Miał 52 lata.
W moim związku ciche dni są tylko w dwóch momentach życiowych: gdy kłócimy się o literaturę lub gdy Legia przegrywa albo remisuje – mówi Jul Łyskawa, laureat Paszportu POLITYKI w kategorii książka za powieść „Prawdziwa historia Jeffreya Watersa i jego ojców”.