Trudno nie odnieść wrażenia, że akcja z książką „Światłoczułość” Jarno/Mroza to jeden wielki żart. Czy z czytelników – to już odpowiedź, jakiej muszą udzielić osoby czytające.
Po 100 tys. sprzedanych egzemplarzy przestałam sprawdzać, jak to rośnie. Teraz wiadomo, że sprzedało się 500 tys. papierowych książek. Wszyscy byli zaskoczeni rozwojem sytuacji – mówi Joanna Kuciel-Frydryszak, autorka „Chłopek” i biografii Antoniego Słonimskiego, patrona roku 2025.
Autorskie podsumowanie 2024 r. w polskiej literaturze.
Nominowana do Paszportu POLITYKI powieść Jula Łyskawy jest jego debiutem, nad którym pracował osiem lat.
Zdarzają się takie powroty w literaturze, które odbijają się szerokim echem i to jest właśnie przypadek tej powieści, którą nazwano powtórnym debiutem urodzonej w 1971 r. autorki.
Hermanowicz opowiada historię, która była udziałem wielu rodzin, ale robi to tak, że z każdą stroną coraz bardziej zagarnia czytelników obłędny rytm.
Ze wszystkich dziewięciu bohaterek „Trojki” – licząc te, które od autorki dostały możność mówienia we własnym imieniu – tylko jedna nie tańczy tanga. Nie musi: jest bezpaństwowcem.
13 listopada mija sto lat od przyznania Nagrody Nobla Reymontowi za powieść „Chłopi”. Sam życiorys pisarza zasługuje na przygodowy serial.
Chciałabym pisać, ale nie chcę się ścigać – mówi Katarzyna Groniec, autorka książki „Kundle”, piosenkarka, która została pisarką.
Rozmowa z poetą, pisarzem i piosenkarzem Pablopavo, czyli Pawłem Sołtysem, o tym, jaka jest dzisiejsza Polska, czy z normalności można się cieszyć i kiedy pacyfista gotów jest walczyć z bronią w ręku.