W „Kulturze na weekend” rozmawiamy o sytuacji na rynku książki widzianej z perspektywy małych wydawców. Gośćmi Justyny Sobolewskiej są Ewa Wieleżyńska, właścicielka i redaktorka naczelna Wydawnictwa Filtry, i Krzysztof Cieślik, redaktor naczelny Wydawnictwa ArtRage.
13 listopada mija sto lat od przyznania Nagrody Nobla Reymontowi za powieść „Chłopi”. Sam życiorys pisarza zasługuje na przygodowy serial.
W „Kulturze na weekend” w cyklu „Jedna książka” rozmawiamy o „Hałastrze” Moniki Helfer (wydawnictwo Filtry), która została właśnie uhonorowana Literacką Nagrodą Europy Środkowej Angelus, a gościem Justyny Sobolewskiej jest tłumacz tej książki, również nagrodzony Angelusem, Arkadiusz Żychliński.
Kto szuka takich książek wśród 75 tys. tytułów pokazanych na największych w Europie targach książki, to je znajdzie. Kto chce się upewnić, że jeszcze książka nie zginęła, ten wyłapie zapewnienia wydawców, że jest źle, ale nie aż tak...
Wprowadził do literaturoznawstwa kategorię maranizmu, zapowiada całościową rewizję polskiej kultury pod kątem jej „nietożsamości”.
Opowieść o rewolucji pióra Artura Domosławskiego niesie uniwersalne przesłanie – przywraca nadzieję, że nie wszystko stracone, że inny świat jest nie tylko pożądany, ale i możliwy.
To nagroda za „intensywną poetycką prozę, w której mierzy się z historycznymi traumami i obnaża kruchość ludzkiego życia”. Han Kang, autorka z Korei Południowej, jest dobrze znana polskim czytelnikom.
Powieść „Lagrange. Listy z Ziemi” Istvana Vizvarego rozbiła bank: Nagroda im. Janusza A. Zajdla, Nagroda Literacka im. Jerzego Żuławskiego, Nagroda „Nowej Fantastyki” i Nagroda im. Macieja Parowskiego. Każde z tych wyróżnień w pełni zasłużone.
Zawsze stał po stronie kobiety, czy to w recenzjach teatralnych, czy w publicystyce. Dziś równouprawnienie w wielu dziedzinach wciąż jest tylko teoretyczne, a w kwestii nowoczesnego państwa nadal pozostaje nam dużo do zrobienia – mówi Monika Śliwińska, autorka biografii Tadeusza Boya-Żeleńskiego „Książę”.
Właśnie na ekrany kin weszła nowa ekranizacja „Hrabiego Monte Christo”. Chyba już trzydziesta któraś, co mnie nie dziwi, bo to jedna z najlepszych opowieści o zemście – ever.