W najnowszym odcinku podkastu „Kultura na weekend” podsumowujemy rok w literaturze. Krytycy – Paulina Małochleb i Wojciech Szot – w rozmowie z Justyną Sobolewską na temat największych zachwytów i rozczarowań 2024 r.
Autorskie podsumowanie 2024 r. w polskiej literaturze.
Bardzo udany serial Netflixa na podstawie „Stu lat samotności” Gabriela Garcíi Márqueza przypomina o boomie na literaturę iberoamerykańską. Dotarł do Polski najpóźniej, ale trwał najdłużej i wpłynął na rodzimą literaturę.
Autorskie podsumowanie 2024 r.
Żeby żyć w Polsce z pisania, pisarz i pisarka muszą być jak gwiazdy rocka. Zaistnieć, ruszyć w trasę, ściągać tłumy. Nie zaszkodzi stypendium. Albo etat.
Hermanowicz opowiada historię, która była udziałem wielu rodzin, ale robi to tak, że z każdą stroną coraz bardziej zagarnia czytelników obłędny rytm.
Zdarzają się takie powroty w literaturze, które odbijają się szerokim echem i to jest właśnie przypadek tej powieści, którą nazwano powtórnym debiutem urodzonej w 1971 r. autorki.
Zestaw talentów wszystkich tegorocznych nominowanych do Paszportów daje nam obraz najbardziej różnorodnej grupy zawodowej. 14 stycznia już po raz 32. wręczymy nagrody kulturalne „Polityki”. Tymczasem ogłaszamy nominacje w siedmiu kategoriach.
Nominowana do Paszportu POLITYKI powieść Jula Łyskawy jest jego debiutem, nad którym pracował osiem lat.
W „Kulturze na weekend” rozmawiamy o sytuacji na rynku książki widzianej z perspektywy małych wydawców. Gośćmi Justyny Sobolewskiej są Ewa Wieleżyńska, właścicielka i redaktorka naczelna Wydawnictwa Filtry, i Krzysztof Cieślik, redaktor naczelny Wydawnictwa ArtRage.