13 listopada mija sto lat od przyznania Nagrody Nobla Reymontowi za powieść „Chłopi”. Sam życiorys pisarza zasługuje na przygodowy serial.
Nobel w dziedzinie literatury pierwszy raz trafił do Korei Południowej. Nagroda dla Han Kang zaskakuje i cieszy. A Polska prędko się na niej poznała.
To nagroda za „intensywną poetycką prozę, w której mierzy się z historycznymi traumami i obnaża kruchość ludzkiego życia”. Han Kang, autorka z Korei Południowej, jest dobrze znana polskim czytelnikom.
Alice Munro, kanadyjska pisarka i laureatka Nobla, zmarła 14 maja 2024 r. Miała 92 lata.
Laureat literackiego Nobla Jon Fosse jest autorem poezji i prozy, ale przez długie lata najbardziej znane były jego dramaty. Pisane od połowy lat 90., przetłumaczone na 50 języków, w tym na tybetański, i wystawiane na całym świecie.
Nagrodę Nobla w dziedzinie literatury – tym razem zgodnie z oczekiwaniami – otrzymał norweski pisarz i autor dramatów Jon Fosse.
120. laureatem literackiej Nagrody Nobla został Jon Fosse, norweski pisarz, dramaturg, postmodernista, wyróżniony „za nowatorskie sztuki i prozę, które dają wyraz temu, co niewypowiedziane”.
Nadrabiamy kolejne zaległości z prozy noblistki Annie Ernaux – pisarki, która wychodzi z założenia, że każde doświadczenie jest warte zapisania. W tym trudny i ważny dla Francuzów problem awansu społecznego.
Jaki jest status noblistki we Francji? I co o Annie Ernaux powinniśmy wiedzieć my?
Kim jest Annie Ernaux, pierwsza Francuzka i siedemnasta kobieta w historii, która właśnie otrzymała literackiego Nobla?