Żyzne ziemie Cyrenajki przyciągały i Greków, i Rzymian. Przecinająca je kulturowa linia jest widoczna do dziś. Nic dziwnego, że ten region Afryki frapuje archeologów, także polskich. Opowiada o tym dr Piotr Jaworski.
Gdyby rosyjska baza faktycznie się zmaterializowała, to wyskoczy tuż pod nosem Europy. Byłaby bardzo poważnym wyzwaniem dla NATO na jego południowej flance.
Powódź zniszczyła jedną czwartą powierzchni Derny, portowego miasta we wschodniej Libii, dotąd liczącego 90 tys. mieszkańców.
W piątek zatrzęsła się ziemia, we wtorek nadeszła potężna fala powodzi. W sto godzin życie mogło stracić nawet 10 tys. osób – choć dokładnych danych wciąż brak i liczba ta może być jeszcze większa. Z Maghrebu płynie ostrzeżenie dla całego świata.
Arabowie są widać tak samo skazani na despotów jak Węgry na Orbána, a Ameryka na demokrację. Potrzeba sporo optymizmu i wyobraźni, żeby nie dojść do wniosku, że arabski eksperyment z demokracją właśnie się skończył.
Władzę w Libii próbuje przejąć Chalifa Haftar, marszałek polny z amerykańskim paszportem. Wywołał wojnę domową, podbił większość kraju i zapowiada, że lada dzień zdobędzie stolicę.
Krwawe polowanie na dyktatora Libii trwało zaledwie kilka tygodni. Ale polowanie na jego ukrytą fortunę trwa już siedem lat. I nie widać końca.
Rozmowa z libijskim pisarzem Hishamem Matarem o teraźniejszości Libii, najtrudniejszym momencie w historii kraju.
Libia będzie tego lata najważniejszym krajem tranzytowym dla setek tysięcy migrantów w drodze do Europy. I to właśnie w Libii testowana będzie europejskość Europy.
Za największy błąd prezydent USA uznał brak przygotowania na czas po odsunięciu od władzy Kadafiego w Libii w 2011 r. Czego jak czego, ale ostrożności i przewidywania skutków należy chyba od przywódców wymagać?