Po kompozycję da Vinci sięgają wszyscy: od projektantów plakatów seriali telewizyjnych, po twórców memów.
Pojawiła się pogłoska, że Przemysław Babiarz ma zmienić TVP na TV Republika. To rozwiązanie wydaje się całkowicie zasadne. Ważne, aby właściwi ludzie byli we właściwych miejscach i we właściwym towarzystwie.
O jakiejkolwiek obrazie uczuć religijnych nie może być mowy i jestem przekonany, że każdy sąd podzieliłby ów tok rozumowania. Skąd więc taka nerwowość i protesty, wyrażone przez kościelnych hierarchów, ale też polityków (Matteo Salvini, Mateusz Morawiecki), a nawet biznesmenów (Elon Musk)?
Minister Piotr Gliński na prośbę dyrektora Luwru o wypożyczenie „Damy z łasiczką” Leonarda da Vinci odpowiedział, że ją rozważy, jeśli oni zadeklarują nam wypożyczenie „Mona Lisy”. Dlaczego na pozór niegłupia oferta w gruncie rzeczy jest głupia bezdennie?
W dormitorium klasztoru Santa Maria Novella we Florencji do połowy grudnia można zwiedzać wystawę poświęconą badaniom botanicznym Leonarda da Vinci. Spodoba się głównie wielbicielom multimediów w muzeach. Ale może nie tylko im.
Inżynier, budowniczy, artysta, słowem – prawdziwy człowiek renesansu. Poświęcamy mu najnowsze wydanie Pomocnika Historycznego.
Kontrowersyjne sekcje zwłok.
Ledwie Europa wylizała się z blizn po wojnach husyckich, a już rozpoczynał się rozłam zapoczątkowany przez Marcina Lutra.
Rozpoczęły się od Neapolu, skończyły nad Renem. Wojny włoskie trwały ok. 60 lat i wyznaczyły nowy etap w dziejach Półwyspu Apenińskiego i Europy.
Popularne w Europie praktyki łączyły faraońską wiarę w nieśmiertelność, pogańską ezoterykę, żydowską kabałę i arabskie doświadczenia.