Kiedy 35 lat temu Polska zaczęła przebudowywać się nie tylko w sensie politycznym, ale też społecznym, dość powszechnie wróżono i wierzono, że tu kapitalizm będzie miał ludzką, inteligencką twarz, bo wykształcenie to jego jedyny kapitał założycielski. Ma? Jak inteligenci sprawdzili się w biznesie?
To zawsze był magazyn gniewu, frustracji, niezgody na rzeczywistość. Dzisiaj ta złość jest inna, ale wciąż obecna – Michał „Śledziu” Śledziński, jeden z czołowych polskich komiksiarzy, opowiada o reaktywacji kultowego pisma „Produkt”.
Mam podejrzenie, że pewnych rzeczy nigdy się nie dowiemy i trzeba się z tym pogodzić – mówi Jakub Żulczyk, twórca nowego słuchowiska od Storytel o horrorze polskich sekt.
Smugi lakieru, neony i tapicerka z kosmatego kolorowego futra – motywy z lat 90. wróciły do naszych wnętrz.
Dlaczego twórcy satyry we wczesnym czasie potransformacyjnym tak chętnie przełamywali tematy tabu i czy śmieszkowanie wystarcza, by zrozumieć to, co działo się w latach 90.
Nowa polska monografia nurtu grunge, głośnego w muzyce początku lat 90., pokazuje zbuntowane przeciw kapitalizmowi środowisko. Ostatecznie wchłonięte i przemielone przez rynek.
Zmarła Sinéad O’Connor. Wybitna, wrażliwa artystka, która próbowała pisać własną historię wbrew całemu światu. Nie wspominajmy jej tylko jako wykonawczyni „Nothing Compares 2U”.
Ten zbiór piosenek, które mają w tytułach narkotyki, ich nastrój, oniryczny klimat wynika z doświadczeń lat 90., pierwszej dekady wolnej Polski – mówi Jan Emil Młynarski przed premierą najnowszej płyty.
Nostalgia wraca w 20-letnich cyklach, więc zostało mało czasu, żeby nacieszyć się latami 90.
Wiadomości o śmierci kasety magnetofonowej okazały się przesadzone. Jej historia daje też nadzieję innym mediom, że nic tak nie odświeża wizerunku jak spektakularny zgon.