2 listopada ukaże się „Now and Then”, pierwsza od 27 lat premierowa piosenka The Beatles. Skąd się wzięła? W jaki sposób powstała? I dlaczego słuchamy jej teraz?
Pogardzane przedmioty z czasów PRL przeżywają drugą młodość. Moda na meble i sprzęty sprzed 50 lat sprawia, że „zabytki” rosną w cenę i wznawia się produkcję starych wzorów.
Świat oszalał na punkcie wyrobów z lat 60. Ta moda na meble, porcelanę, biżuterię czy tkaniny z tamtych czasów dotarła także do Polski. Tymczasem nasza największa kolekcja spokojnie spoczywa w podwarszawskich magazynach Muzeum Narodowego.
Rzeczy dobrze zaprojektowane są odporne na działanie czasu. Z wiekiem zyskują nawet uroku. Karierę robi moda na oldskul, czyli stroje i wyroby przemysłowe stylizowane na drugą połowę XX w. W Tychach rusza właśnie produkcja oldskulowego Fiata 500, naśladującego kształtem słynny pierwowzór.
We frankfurckiej Schirn Kunsthalle, znanej z niebanalnych pomysłów, tym razem ekspozycja „Lato miłości. Sztuka czasów psychodelii”. To próba odtworzenia klimatów końca lat 60. i początku 70. ubiegłego wieku, czasu wielkiego wstrząsu w kulturze.
Jack Kerouac by się zdziwił. Długą rolkę papieru, na której prawie pół wieku temu wystukał w trzy tygodnie powieść „W drodze”, renomowany dom aukcyjny Christie’s wycenił na ponad milion dolarów. Pod kapitalistyczny młotek poszedł symbol buntu przeciwko amerykańskiemu wyścigowi szczurów.