Przygotowany na rocznicę śmierci Jana Pawła II dokument „21:37” sentymentalnie przypomina zbiorowe wzruszenie i pojednanie, nie mówiąc nam dziś wiele nowego – poza tym, że niewiele z tego gestu zostało.
Ze zmiennymi sukcesami, ale z niezmienną wytrwałością teatr walczy o swoje miejsce w społeczeństwie. Zmieniają się dyrektorzy, a on wciąż trwa – i miejmy nadzieję, że szybko się to nie zmieni.
Czy „Pod szarym niebem” można uznać za białoruską wersję legendarnego „Przesłuchania”? Kim jest artystka? Co myśli o Polsce i dlaczego zdecydowała się tu zostać?
Czy jeśli satyra filmowa i serialowa skupia się ciągle na tym samym, a efekt jest coraz słabszy, to znaczy, że rzeczywistość przerosła już fikcję?
Przeinaczano go i zmyślano. Dziś są w Polsce ulice Stanisława Witkacego, bo ktoś nie sprawdził, jak się nazywał. Taka postać to obiekt manipulacji, a nawet fałszerstw – mówi Przemysław Pawlak, autor biografii Stanisława Ignacego Witkiewicza.
Nowa wystawa w Muzeum Polin i nowa książka o 1945 r. napisana przez Annę Bikont uderzają w jeden z najczulszych punktów naszej historii, opowiadają o Polsce wyzwolonej, ale nie tej wymarzonej. Tym tekstem „Polityka” rozpoczyna nowy cotygodniowy cykl.
Mieliśmy świat wielkich czynów małych ludzi, teraz mamy świat małych czynów wielkich ludzi – mówi Kamil Dyszewski, inicjator NAFO, czyli piesełów walczących z rosyjską inwazją na Ukrainę.
Z rektorem SGH i prezesem Stowarzyszenia Autorów ZAiKS rozmawiamy o tym, że wielkie wydarzenia kulturalne przynoszą zysk, ale jeszcze ważniejsza jest inwestycja w drobniejsze zjawiska i nazwiska.
W niespokojnych czasach kultura może dać chwilę wytchnienia, częściej jednak przypomina o tym, co najważniejsze. A czasami dosłownie ratuje życie. O tym mówili bohaterowie gali 32. Paszportów POLITYKI.
Po 32. edycji Paszportów POLITYKI rozmawiamy z Kamilem Piotrowiczem o tym, czy nagrody są jeszcze potrzebne i jakie błędy popełniamy w Polsce w sposobie wspierania twórców.