22 stycznia trafi do sprzedaży Pomocnik Historyczny POLITYKI „Ziemskie dzieje Kościoła”.
Biskupi wychodzą z założenia, że Kościół jest niezbędny jako wychowawca i strażnik narodowej tożsamości. Wszczynają w istocie czysto polityczny spór o sprawę i tak przegraną dla Kościoła w jego obecnej kondycji.
Sztuczna inteligencja zainstalowana w poznańskiej kaplicy okazała się bardziej ludzka niż niejeden żywy proboszcz.
W zależności od punktu widzenia można mówić o klasycznym „dylemacie szklanki”: do połowy pusta czy pełna? Strona kościelna widzi szklankę do połowy pełną. To złudne.
Pokrzywdzeni czują się zdradzeni przez instytucję, która była dla nich „moralnym drogowskazem” i naucza, że dobro „najmniejszych” jest sednem Ewangelii. Zamiast tego „ukazała twarz obojętnej i wyrachowanej korporacji”.
Kiedy jest się człowiekiem władzy, zaprzyjaźnionym z biskupami, to można więcej niż zwykły szarak, który na unieważnienie małżeństwa kościelnego i szybką zgodę na kolejne może czekać latami i wcale się nie doczekać.
Rozmowa z Agnieszką Filak, prawniczką, specjalistką z zakresu relacji państwo–Kościoły, o nader kreatywnych sposobach pozyskiwania ziemi przez Kościół katolicki, braku kontroli nad tym zjawiskiem i powodach, dla których państwo polskie nie potrafi się z nim uporać.
We wtorek 19 listopada po południu polscy biskupi spotkali się na Jasnej Górze z przedstawicielami osób wykorzystanych seksualnie w Kościele. Trzech biskupów nie przyszło, w tym abp Marek Jędraszewski.
Po roku poszukiwań papież Franciszek znalazł biskupa dla Warszawy. Już za miesiąc archidiecezję obejmie Adrian Galbas.
W poniedziałek w południe Nuncjatura Apostolska w Polsce ogłosiła nazwisko nowego metropolity warszawskiego. Kard. Kazimierza Nycza, który przechodzi na emeryturę, zastąpi abp Adrian Galbas.