Argentyna opłakuje „swojego” papieża, ale również stamtąd wychodzą chyba najsurowsze krytyki zakończonego pontyfikatu.
Zmarły w poniedziałek papież został złożony do trumny jeszcze tego samego dnia o godz. 20:00. Trumna pozostanie w kaplicy Domu Świętej Marty. Później rozpoczną się przygotowania do ceremonii pogrzebowej.
Śmierć Franciszka zdominowała wszystkie serwisy informacyjne. Przywódcy i media określają papieża jako człowieka skromnego, przełamującego bariery.
Takim go zapamiętamy: jako papieża, który nie bał się kontrowersji, niesprawiedliwych często ataków z wewnątrz kościelnego establishmentu, tylko szedł własną drogą, ani rewolucyjną, ani kontrrewolucyjną.
Sposób wyboru papieża, znany obecnie jako „konklawe”, jest wynikiem trwającej niemal trzynaście wieków ewolucji. Dlaczego i w jakich okolicznościach wybór biskupa Rzymu przyjął właśnie taką formę?
Papież Franciszek zmarł w poniedziałek o 7:35, miał 88 lat. Był 266. następcą św. Piotra. Kierował Kościołem katolickim przez blisko 12 lat jako następca Benedykta XVI, który abdykował w 2013 r.
W Watykanie po proroku chyba przyszedł czas na dyplomatę. Czy w związku z tym sekretarz stanu Pietro Parolin na następne konklawe wejdzie jako faworyt?
Od posługi słowa do posługi stołu. O tym, jak przez wieki chrześcijaństwa ograniczano rolę kobiet – i jak szybko może się to teraz zmienić.
Budzi emocje i bywa przyczyną konfliktów. Sprawia też, że w jednych parafiach jest przepych, w innych bieda aż piszczy. Ale co znaczy „co łaska” i ile to dokładnie jest?
Młodzi księża są bardziej aspołeczni, stałe związki to dla nich wyjście ze strefy komfortu. Szukają relacji na portalach społecznościowych. Przelotnych, bez zobowiązań – mówi Artur Nowak, autor reportaży „Plebania” i „Zakrystia”.