Zniuansowany portret wydobywający z Lee brawurę, wrażliwość, ale i bezlitosne zauroczenie okrucieństwem.
Wiem, co to znaczy być pod ostrzałem i uniknąć śmierci – mówi Ellen Kuras, reżyserka filmu „Lee” z Kate Winslet w roli słynnej korespondentki wojennej Lee Miller.
Spróbujmy ludziom zaproponować coś więcej niż powierzchowną informację czy plotkę, a później mówmy, co ich interesuje, a co nie – mówi dziennikarz i pisarz Wojciech Jagielski, autor zbioru „Wojna. Antologia reportażu wojennego”.
Chateau de Vouilly to najbardziej elitarne centrum prasowe w historii. Tu stacjonowali reporterzy śledzący lądowanie 6 czerwca 1944 r. na Omaha Beach i późniejsze walki w Normandii.
Czy reporterzy powinni ufać bez reszty scenom, których są świadkami? Kiedy zdjęcia zasłaniają drogę do prawdy? Krzysztof Miller przećwiczył te pytania na własnej skórze.
Forma dzisiejszych konfliktów i propaganda zmieniły zdjęcia prasowe z wojny. Dzisiejszy fotoreporter ma nóż na gardle – nie pojedzie już do Państwa Islamskiego.
Rozmowa z Grażyną Jagielską, pisarką, żoną korespondenta wojennego, o jej wielomiesięcznej kuracji w klinice psychiatrycznej i książce opartej na tym doświadczeniu.
Życie codzienne nie ma szans w porównaniu z wojną. Tam jest Wydarzenie, które trzeba koniecznie opisać. Tam można poczuć prawdziwe życie. Wojna daje przekonanie, że robi się coś ważnego.
O Afganistanie, rzemiośle dziennikarskim i wojennym piarze - mówi Wojciech Jagielski.
Dziennikarz jest pasem transmisyjnym między wydarzeniem a czytelnikiem. Zadaje bohaterom pytania, które zadałby czytelnik. Zadaje je szybko i dostaje szybkie odpowiedzi - mówi Jean Hatzfeld.