150 lat temu urodził się Maurice Ravel. Powszechnie znane jest jedno jego dzieło, które ponoć wykonuje się na świecie co 15 minut. Jego twórca jednak wypowiadał się o nim z ironią.
Sam ten proces to najbardziej wartościowa rzecz, która mnie w życiu spotyka – mówi o komponowaniu Kuba Więcek, laureat Paszportu POLITYKI.
Kiedyś jazz był aktualny i potrzebny. Na jakiś czas musiało tego zabraknąć, żeby dzisiaj ta potrzeba wróciła – mówi saksofonista i producent Kuba Więcek, laureat Paszportu POLITYKI w kategorii muzyka popularna.
Zmarł Wojciech Trzciński, kompozytor, producent i dyrygent, który jak mało kto potrafił z finezją pisać piosenkowe tematy, a zarazem tworzyć kulturalne przedsięwzięcia i nimi kierować.
Dużo szczęścia i siły daje mi to, że rano siadam i gram preludia Bacha – mówi Zygmunt Krauze, wybitny polski pianista i kompozytor.
W wieku 91 lat zmarł Quincy Jones – producent i kompozytor, który w amerykańskim przemyśle rozrywkowym znał wszystkich i robił wszystko, zwykle zresztą najlepiej.
Daję się zapraszać do studiów elektronicznych i tam jakoś sobie radzę. A piszę bez komputera: ołówek, gumka i papier, jestem starej daty – opowiada kompozytorka Elżbieta Sikora, która właśnie otrzymała nagrodę od prezydenta Francji za całokształt twórczości.
O tworzeniu nowych utworów i swoim zwykłym życiu opowiada Paweł Szymański, jeden z najwybitniejszych polskich kompozytorów. 28 marca kończy 70 lat.
W pracy solowej wchodzę do pustej przestrzeni i rozglądam się jak John Travolta w memach, potem sama muszę ją zapełnić – mówi Hania Rani, podziwiana na świecie polska pianistka i kompozytorka, w przededniu wydania płyty „Ghosts”.
Mamroty, brzęki, skrzypienia, krzyki i jęki – polscy kompozytorzy napiszą i wykonają utwory na najstarsze instrumenty muzyczne ery współczesnej. A wszystko na Sanatorium Dźwięku w Sokołowsku.