W wieku 91 lat zmarł Quincy Jones – producent i kompozytor, który w amerykańskim przemyśle rozrywkowym znał wszystkich i robił wszystko, zwykle zresztą najlepiej.
Daję się zapraszać do studiów elektronicznych i tam jakoś sobie radzę. A piszę bez komputera: ołówek, gumka i papier, jestem starej daty – opowiada kompozytorka Elżbieta Sikora, która właśnie otrzymała nagrodę od prezydenta Francji za całokształt twórczości.
O tworzeniu nowych utworów i swoim zwykłym życiu opowiada Paweł Szymański, jeden z najwybitniejszych polskich kompozytorów. 28 marca kończy 70 lat.
W pracy solowej wchodzę do pustej przestrzeni i rozglądam się jak John Travolta w memach, potem sama muszę ją zapełnić – mówi Hania Rani, podziwiana na świecie polska pianistka i kompozytorka, w przededniu wydania płyty „Ghosts”.
Mamroty, brzęki, skrzypienia, krzyki i jęki – polscy kompozytorzy napiszą i wykonają utwory na najstarsze instrumenty muzyczne ery współczesnej. A wszystko na Sanatorium Dźwięku w Sokołowsku.
Miał dramatyczny życiorys, jego pomysły muzyczne wywoływały skandale, a utwory stawały się ścieżką dźwiękową kasowych filmów. Na całym świecie obchodzi się stulecie urodzin wielkiego kompozytora György Ligetiego.
Podobnie jak my, po latach pokoju żył w czasach wojny i pandemii. Był pierwszym wybitnym niemieckim kompozytorem o światowym znaczeniu. Jesienią minie 350 lat od śmierci Heinricha Schütza.
W jednym tygodniu na przełomie czerwca i lipca świat muzyki stracił dwie wielkie osobowości z tego samego pokolenia. Frederic Rzewski i Louis Andriessen serce mieli po lewej stronie.
Od czasu Grażyny Bacewicz (1909–1969) kobieta tworząca muzykę w Polsce nie dziwi. Ale najmłodsze pokolenie idzie całą ławą, co było widoczne na jesiennych festiwalach muzyki współczesnej.
Próby Ghetto Classics odbywają się 100 metrów od wysypiska śmieci. Słychać wrzawę dzieciarni, która zbiegła się, żeby z bliska obejrzeć przystojnego mzungu z Polski. Orkiestra ćwiczy z Radzimirem Dębskim jego „Historię hip-hopu”.