Kiedy 35 lat temu Polska zaczęła przebudowywać się nie tylko w sensie politycznym, ale też społecznym, dość powszechnie wróżono i wierzono, że tu kapitalizm będzie miał ludzką, inteligencką twarz, bo wykształcenie to jego jedyny kapitał założycielski. Ma? Jak inteligenci sprawdzili się w biznesie?
Kapitalizm warto i można naprawić – twierdzi lewicowa ekonomistka Mariana Mazzucato. Wystarczy wyciągnąć lekcję z pandemii covidu i z... załogowego lotu na Księżyc.
Mamy nowe zjawisko: nazywa się kulturą tabletki i jest nastawione na uśmierzanie dolegliwości, o jakie przyprawia późny kapitalizm. Tabletka nie rozwiązuje problemów, ale łagodzi objawy.
Politolog, analityk i pisarz, dawny euroentuzjasta Mark Leonard, o zmierzchu globalizmu i zmorze współzależności wszystkich ze wszystkimi.
O Macieju Ziębie napisano już wiele. O jego odpowiedzialności za powstanie sekty u dominikanów, tolerowaniu przestępcy seksualnego w habicie, chorobie alkoholowej, porażce w roli dyrektora Europejskiego Centrum Solidarności. Nie napisano zbyt wiele o jego wpływie na polskie elity i Kościół.
Wielkie przedsiębiorstwa są nieodzownym elementem nowożytnego świata. Podobnie jak ich krytyka i próby ujarzmienia.
Slavoj Žižek, słoweński socjolog, filozof i krytyk kultury, o populistach, perspektywach lewicy i nowej normalności.
W Niemczech coraz głośniejsza jest dyskusja, jak poprawiać kapitalizm. Pół żartem, pół serio mówi się nawet o kolektywizacji przemysłu. Ale tak zupełnie na poważnie ciągle nie wiadomo, co zrobić, by naprawić niemiecką gospodarkę.
Antonio Negri włoski filozof, więzień polityczny, oskarżany o terroryzm, w rozmowie z Jackiem Żakowskim.
Skomplikowaną rzeczywistość chcemy wytłumaczyć prosto. Potem ta „prostota” pozwala populistom zwyciężać w wyborach. Opowiada o tym w swojej książce kulturoznawca Marcin Napiórkowski.