Słowacki wielkim poetą był. Oraz gejem? Pierwsza psychobiografia czołowego polskiego romantyka podsuwa pewne tropy. Panteon rodzimych twórców queer wciąż się więc rozrasta, co bulwersuje nie tylko prawicę.
W Teatrze Narodowym 19 listopada premiera najsławniejszego dramatu Juliusza Słowackiego. Nieczęsto pojawiający się na scenie Kordian zawsze miał coś ważnego do powiedzenia widowni. Z jakim przesłaniem pojawia się dzisiaj?
Juliusz Słowacki utrzymywał się nie z pisania, lecz z gry na paryskiej giełdzie, a jego wena twórcza w dużym stopniu zależała od stanu aktywów.
Dwieście lat temu urodził się Zygmunt Krasiński. O ile z literackiego punktu widzenia trzecim „wieszczem” został nieco na wyrost (nawet polski Bóg lubi trójcę), o tyle w wymiarze intelektualnym zasługuje na pokłony.
„Kordian” Szymona Kaczmarka jest sparaliżowanym mężczyzną w średnim wieku (Adam Nawojczyk).
19 listopada ruszył w Łodzi festiwal Nowa Klasyka Europy – pokaże, jak wystawiają klasyczne teksty gwiazdy europejskiego teatru. My proponujemy przegląd pomysłów naszych reżyserów. Czego należy się spodziewać, idąc dziś na Szekspira, Słowackiego czy Wyspiańskiego?
Adam Mickiewicz – wieszcz narodowy. Wydaje się, że wszystko o nim wiemy. Jednak wiele z tego, czego nas uczono w szkole, jest tylko legendą.
Już sam rozmach dzieła budzi szacunek
Prof. Alina Kowalczykowa o najbardziej niedocenionym polskim romantyku.