Nasz redakcyjny kolega Jurek Pilch był nie tylko pisarzem i felietonistą, ale także wymagającym czytelnikiem.
Poprzednie edycje Festiwalu zgromadziły tysiące uczestników - miłośników dobrej literatury oraz ciekawych wydarzeń kulturalnych.
Wraz z Miejską Biblioteką Publiczną im. Jerzego Pilcha w Kielcach, kieleckim Ośrodkiem Myśli Patriotycznej i Obywatelskiej, Wzgórzem Zamkowym, Muzeum Zabawek i Zabawy oraz rodziną Jerzego Pilcha zachęcamy do udziału w II Ogólnopolskim Konkursie Literackim na Felieton o „Brzytwę Pilcha”, pod honorowym patronatem Prezydenta Miasta Kielce.
Często mówi się, że my, milenialsi, nie potrafimy radzić sobie z życiem codziennym. To prawda, jest tak.
Autobiografię w sensie ścisłym, a nawet umownym” Jerzy Pilch zapowiadał od lat.
Powiedzieć, że Wisła jest obecna w prozie zmarłego przed rokiem Jerzego Pilcha, to nic nie powiedzieć.
„Książek nie czyta się po to, aby je pamiętać. Książki czyta się po to, aby je zapominać, zapomina się je zaś po to, by móc znów je czytać. Biblioteka jest zbiorem snów zapomnianych, ale utrwalonych, jest szansą nieustannego powrotu, a każdy powrót może tu na powrót stać się pierwszym przyjściem” – napisał Jerzy Pilch w „Bezpowrotnie utraconej leworęczności”. Te słowa doskonale oddają ideę, która przyświeca organizatorom literackiego festiwalu „Granatowe Góry” w Wiśle, który rozpocznie się już 28 maja i potrwa do 30 maja 2021.
Po lekturze tej świetnej biografii trzeba przyznać Pilchowi rację.
Autorski wybór felietonów Jerzego Pilcha o literaturze i piłce nożnej można już kupić razem z wielkanocnym numerem POLITYKI. Przedstawiamy fragmenty jego błyskotliwych tekstów. Pisarz zmarł w maju ubiegłego roku.
„Pretensja o tytuł jest jedyną, jaką mieć tu można”, czyli zbiór felietonów Jerzego Pilcha, publikowanych w „Polityce”, to nie jest wybór przypadkowy, lecz książka zaplanowana i ułożona przez samego autora. Od środy 31 marca do kupienia także w kioskach ze świątecznym numerem "Polityki".