Ta nominacja pokazuje, że dzięki znakomitym tłumaczom i tłumaczkom polska literatura może być zauważona na tak wymagającym rynku, na którym trudno przebić się nieanglojęzycznym książkom.
Marieke Lucas Rijneveld jest jedną z najoryginalniejszych osób autorskich młodego pokolenia. Jego druga powieść potwierdza, że literatura może zachwycać, a jednocześnie mocno ściskać w żołądku.
„Próbowaliśmy głosować, ale to nic nie dało. To metafora naszych czasów” – tłumaczył, odnosząc się ironicznie do brexitowych głosowań, przewodniczący jury. Nagrodę podzielą więc między siebie dwie autorki: Margaret Atwood i Bernardine Evaristo.
Wielkie święto dla polskiej literatury – Olga Tokarczuk otrzymała Nobla, najważniejsze wyróżnienie dla pisarza na świecie.
Mogę sobie wyobrazić, że idę na wojnę. Tym właśnie zajmuje się literatura, tworzeniem przekonujących wizji przyszłości – mówi Brytyjka Sarah Hall, której książka „Madame Zero i inne opowiadania” właśnie się ukazała po polsku.
Laureaci kolejnych nagród literackich uważają, że to niesprawiedliwe, gdy zwycięzca zabiera całą pulę, a pozostali odchodzą z kwitkiem. Czas na zmiany w systemie i na honoraria za nominacje.
Olga Tokarczuk nie dostanie drugiego Bookera z rzędu. Co wcale nie jest dla pisarki złą wiadomością. Albowiem go nie potrzebuje.
Rozsiane od Tokio po Nowy Jork Instytuty Polskie, promujące dotąd naszą kulturę, teraz mają popierać polską rację stanu w rozumieniu PiS.
Olga Tokarczuk została laureatką jednej z najbardziej prestiżowych nagród literackich na świecie: International Man Booker Prize za powieść „Bieguni”. Co rzeczywiście znaczy ta nagroda i dlaczego wybrano książkę napisaną przed dekadą?