O budyniu z kapusty, torcie z fasoli i kawie z żołędzi opowiada Aleksandra Zaprutko-Janicka, autorka książki „Okupacja od kuchni. Kobieca sztuka przetrwania”.
W 1944 r. Polacy uciekli zza obozowych drutów, a całą brawurową akcję przygotowali Francuzi współpracujący z ruchem oporu oraz ksiądz miejscowej parafii. Ukrywali uciekinierów przez sto dni. Nikt nie doniósł Niemcom.
Oficer wywiadu wojskowego Włodzimierz Barankiewicz uciekł za „żelazną kurtynę” w 1961 r. Jego syn Jacek, który został w Polsce, bada dokumenty i po latach odkrywa historię ojca.
Śmiała operacja „Market-Garden” miała doprowadzić do pokonania Niemiec już jesienią 1944 r. Zakończyła się klęską, a winę zrzucono na Polaków. Niesłusznie. Plan był pełen kardynalnych błędów.
W niewyjaśnionych okolicznościach w kulminacyjnym momencie drugiej wojny światowej zmarł władca Bułgarii, sojusznik Hitlera, który nie zgodził się wystąpić zbrojnie przeciwko Stalinowi.
MEN nie uznaje zabezpieczenia Trybunału Przyłębskiej w sprawie rozporządzenia o religii w szkołach; wyniki wyborów w Niemczech to wstrząs dla Europy; Tusk na Westerplatte o samotności i wojnie; Iga Świątek w czwartej rundzie US Open; ostrzeżenia przez upałami.
Zawarty 85 lat temu pakt Ribbentrop-Mołotow rzucił długi cień na historię nie tylko Polski. Co charakterystyczne, o ile terror niemiecki nie łączy się w obecnych narracjach historycznych bezpośrednio z paktem Ribbentrop-Mołotow, o tyle represje radzieckie – tak.
Premier Donald Tusk zapowiedział dziś przekazanie środków na rozbudowę Muzeum Powstania Warszawskiego. Dyrektor placówki przekazał, że prace rozpoczną się w piątek i potrwają trzy i pół roku.
O programie „eutanazji” chorych psychicznie opowiada Kalina Błażejowska, laureatka Nagrody Historycznej POLITYKI za popularnonaukową książkę „Bezduszni. Zapomniana zagłada chorych”.
O repatriantach z Francji po drugiej wojnie światowej opowiada Aleksandra Suława, autorka „Przy rodzicach nie parlować”, książki uhonorowanej Nagrodą Historyczną POLITYKI jako najlepszy debiut.