Nie rozliczam Polaków, nie piętnuję Niemców. Po prostu opowiadam historię, która mówi, że wybierając miłość, wybierzesz życie – mówi reżyser Michel Hazanavicius, autor oscarowego „Artysty”, a teraz animacji „Bezcenny pakunek”.
Rok zakończenia wojny był dla polskich Żydów rokiem trudnych wyborów. Opowiada o nich otwarta właśnie w Muzeum Polin wystawa „1945. Nie koniec, nie początek”.
Czytelnicy zapewne się zdziwią, gdy im powiem, napiszę, że ten „najszczęśliwszy dzień w moim życiu” to był dzień przybycia do obozu w Auschwitz… Ale spróbujmy wyjaśnić wszystko po kolei...
Poruszający reportaż, w którym historyk Dan Stone obala powszechne przekonanie, że wyzwoleniu towarzyszyło poczucie szczęścia i radość zbliżona do euforii.
Moment, kiedy uczestnicy uroczystości, znani i nieznani, ocalali i królowie, szli wspólnie z zapalonymi zniczami, by je postawić na stole przed bramą piekła, zapamiętam na długo.
Willa byłego komendanta obozu KL Auschwitz-Birkenau Rudolfa Hössa została kupiona przez amerykańską organizację pozarządową Counter Extremism Project i za kilka dni będzie otwarta dla zwiedzających.
Scenariusz mi się nie układał, utknąłem w martwym punkcie, gdy nagle wyskoczyła reklama: „Wycieczka do Auschwitz z obiadem” – opowiada Jesse Eisenberg, aktor i reżyser, autor filmu „Prawdziwy ból” o poszukiwaniu rodzinnych korzeni.
Ostatni transport Żydów z Łodzi ruszył do Auschwitz-Birkenau 29 sierpnia 1944 r. Jak funkcjonowało i jak broniło się łódzkie getto, zanim je zlikwidowano?
O programie „eutanazji” chorych psychicznie opowiada Kalina Błażejowska, laureatka Nagrody Historycznej POLITYKI za popularnonaukową książkę „Bezduszni. Zapomniana zagłada chorych”.
Co nam mówi Primo Levi w czasach „lunaparkizacji” Auschwitz i „holokiczu”? „Ten nadmiar literatury z Auschwitz w tytule byłby dla niego koszmarem, on zresztą przewidywał, że temat ulegnie dewaluacji” – twierdzi Piotr Paziński.