Od wyzwolenia KL Auschwitz-Birkenau minęło 80 lat. Przed pięcioma laty w poruszającym przemówieniu Marian Turski, oświęcimiak, nasz redakcyjny kolega, przestrzegał: „Nie bądźcie obojętni” na kłamstwa, dyskryminację, mowę nienawiści. „Bo na was, na waszych potomków jakiś Auschwitz nagle spadnie z nieba”. Ale warto sobie przypomnieć, jak różnie przez te 80 lat odczytywana była lekcja Auschwitz.
Willa byłego komendanta obozu KL Auschwitz-Birkenau Rudolfa Hössa została kupiona przez amerykańską organizację pozarządową Counter Extremism Project i za kilka dni będzie otwarta dla zwiedzających.
Ulubiony historyk prezydenta Macrona, kochający Republikę, ale zafascynowany autorytaryzmem Marc Bloch, spocznie w Panteonie. To mauzoleum dawno nie witało kogoś tak współczesnego.
W 1945 r. toczyła się słynna debata o tym, co zrobić na terenie byłego obozu Auschwitz. Jak zmierzyć się z tym straszliwym wydarzeniem w naszej historii, z tym miejscem? Może muzeum? A może zburzyć? Zaorać?
Czym żyła w 2024 r. światowa historia? Oto przegląd wybranych przez nas nagrodzonych publikacji.
Dlaczego Polska nie powstała 14 kwietnia 966 r., Mieszko z zapałem handlował ludźmi, a granice jego kraju, które pokazujemy na mapach, są umowne? To wszystko tłumaczy archeolog prof. Przemysław Urbańczyk w rozmowie z Agnieszką Krzemińską.
Rzym był oligarchią. A cesarze mogą się dziś kojarzyć z figurą Donalda Trumpa – opowiada brytyjska klasycystka prof. Mary Beard.
Czytamy i recenzujemy książki: „Aleksandria. Miasto, które zmieniło świat” Islama Issy, „Łódź. Ziemia wymyślona” Błażeja Ciarkowskiego oraz „Wenecja: Od Marco Polo do Casanovy” Paula Stratherna.
Dla Ukraińców historia stała się jednym z frontów w trwającej wojnie przeciwko rosyjskiej agresji. Zyskuje na tym I Rzeczpospolita odkrywana jako wspólny projekt tworzących ją narodów.
Czytamy i recenzujemy książki: „Ziemie. Historie odzyskiwania i utraty” Karoliny Ćwiek-Rogalskiej, „Kto pisze naszą historię?” Andrzeja Nowaka oraz „Krew i zgliszcza. Wielka wojna imperiów 1931–1945” Richarda Overy’ego.