Zbliżające się eurowybory Rosja potraktuje jak poligon przeróżnych środków wpływu na Unię Europejską. Te najskuteczniejsze nie zmieniły się od dekad.
Twierdzą, że nie działają na zlecenie Kremla, tylko w interesie Rosji. Wydzwaniają do przywódców Zachodu i często ich ośmieszają. Ostatnią ofiarą Vovana i Lexusa została włoska premier Giorgia Meloni.
Zgłoszenie o nieautoryzowanym wykorzystaniu systemu biorącego udział w zarządzaniu ruchem kolejowym trafiło do ABW – potwierdził zastępca ministra koordynatora służb specjalnych Stanisław Żaryn.
Jest w interesie PiS, żebyśmy ponownie zaczęli się bać. Przynajmniej trochę, bez popadania w paranoję „wejdą, nie wejdą”. Z rozbudzonym widmem agresji trudno byłoby utrzymywać poparcie dla dalszych dostaw sprzętu dla Ukrainy, którego sami możemy za chwilę potrzebować.
Cyberprzestępcy na usługach Kremla atakują polskie instytucje i media.
Ministerstwo Cyfryzacji potwierdza: polskie portale informacyjne zostały zaatakowane przez hakerów. Za akcją mogą stać Rosjanie.
PiS tworzy nową służbę do walki z cyberprzestępczością. Eksperci alarmują: przy okazji ścigania przestępców można będzie, poza kontrolą, tropić opozycję i dziennikarzy. I w ogóle – każdego.
Sprawcy wycieku maili ze skrzynek członków polskiego rządu coraz intensywniej próbują zdestabilizować sytuację polityczną w Polsce. W sieci pojawiły się maile ministra Dworczyka z sejmowej poczty, i to całkiem świeże.
Korzystanie przez wysokich urzędników z prywatnych skrzynek mailowych jest w polityce zjawiskiem wciąż powszechnym. Nie zawsze wiąże się z konsekwencjami – ale gdy już nastąpią, bywają tragiczne dla ich karier.
Kto może stać za włamaniem na skrzynkę mailową ministra Michała Dworczyka? Jak służby powinny wyjaśnić tę sprawę? Rozmowa z Wojciechem Przybylskim z Visegrad Insight.