Po wyrokach w głośnej sprawie o masowe gwałty Francja miota się między zażenowaniem a wściekłością. Proces obnażył ogromną skalę mizoginii i gotowości do przemocy seksualnej u tzw. zwykłych mężczyzn, „przykładnych ojców rodziny”.
W warszawskim Sądzie Okręgowym rozpoczął się proces Doriana S., który w lutym tego roku brutalnie zgwałcił i zamordował w centrum stolicy 25-letnią Lizę, uchodźczynię z Białorusi.
Kobiety, które ostatnio padły ofiarami przemocy, skarżyły się na brak pomocy ze strony policji. Dlatego poszukały jej gdzie indziej.
Ustawa podpisana w sierpniu przez prezydenta Dudę zmienia prawną definicję gwałtu. Nikt nie kwestionuje idei: brak zgody zamiast obowiązku czynnej obrony. Ale czy to zadziała?
Często wydaje się, że to problem wynikający z religii, występujący jedynie w społecznościach muzułmańskich. Jesteśmy my i są oni, którzy kierują się barbarzyńskimi prawami. To nieprawda – prawniczka dr Julia Berg-Bajraszewska mówi o zbrodniach honorowych i o tym, dlaczego odmienności kulturowe czy religijne nie powinny wyłączać karalności.
Do Sądu Okręgowego w Warszawie wpłynął akt oskarżenia przeciwko Dorianowi S., który w bramie kamienicy przy ul. Żurawiej zgwałcił i śmiertelnie pobił obywatelkę Białorusi Elizawietę.
To był ostatni dzień ostatniego posiedzenia Sejmu przed wakacjami. Trwało cztery dni – od wtorku do piątku. Posłowie wrócą do pracy w połowie września.
Sejm przegłosował ustawę dotyczącą zmiany definicji gwałtu. Opozycja uważa, że nowe przepisy stworzą przestrzeń do nadużyć. Organizacje pozarządowe podkreślają, że na tę zmianę czekają tysiące pokrzywdzonych kobiet.
Od rana w Sejmie nie brakowało emocji. Niższa izba parlamentu decydowała o uchyleniu immunitetów posłów oraz szefa NIK, a także głosowała zmianę definicji gwałtu, odrzucenie ustawy o handlu w niedzielę, ustawę o prawach autorskich oraz tzw. ustawę antyflipperską.