Unia Europejska do niedawna czuła się dumna z miana „mocarstwa regulacyjnego”. Teraz jednak w Brukseli wahadło przechyla się w drugą stronę. Co i po co Bruksela regulowała i co ma teraz pilnie „odregulować”?
Czy Rafał Brzoska będzie dla Donalda Tuska kimś takim jak dla Donalda Trumpa jest Elon Musk? Inspiracja jest wyraźna, choć więcej jest różnic niż podobieństw.
Przedstawiając na Giełdzie Papierów Wartościowych Strategię przełomu dla polskiej gospodarki, Donald Tusk ani razu nie użył terminu „PKB”, natomiast odwołał się do… indeksu poczucia szczęścia. Zajmujemy w nim dopiero 35. miejsce, dzięki realizacji planu mamy wskoczyć do pierwszej dziesiątki.
Z rektorem SGH i prezesem Stowarzyszenia Autorów ZAiKS rozmawiamy o tym, że wielkie wydarzenia kulturalne przynoszą zysk, ale jeszcze ważniejsza jest inwestycja w drobniejsze zjawiska i nazwiska.
Donald Trump obiecuje amerykańskiej gospodarce cudowne lekarstwo: taryfę celną. To zapowiedź światowej wojny handlowej, której USA nie wygrają.
Powiało optymizmem na tegorocznym Forum Gospodarki Morskiej. Jako gość forum wysłuchałem wprawdzie kilku głosów krytycznych pod adresem Unii Europejskiej, ale połączonych z nadzieją, że idzie ku lepszemu.
Dobrze, że startującego do europarlamentu Borysa Budkę zastąpił Jakub Jaworowski. Ma nie tylko wyczyścić państwowe molochy z ludzi poprzedniej władzy, którzy traktowali je jak przepompownie pieniędzy dla swoich, ale też odpowiedzieć na pytanie: po co państwu wielkie spółki?
Dopiero po dwóch miesiącach od wygranych wyborów nowy rząd przejął kontrolę nad gospodarką. Nie było przekazania władzy, ale jej wyrywanie – wrogie, bez kontaktu. Mimo to fala optymizmu społecznego jest wysoka. Może nawet zbyt wysoka?
Po długim oczekiwaniu odpowiedzialność za stan gospodarki przejął wreszcie nowy rząd. Z jednej strony będzie musiał zmierzyć się z trudnym spadkiem po poprzednikach. Z drugiej będzie też niewolnikiem własnych przedwyborczych obietnic.