Niezwykłą twórczość Papuszy znamy dzięki pracy translatorskiej Jerzego Ficowskiego. A może nie znamy? Gorąca dyskusja, jaka wokół niej wybuchła, każe zapytać o granice w sztuce przekładu. Tym bardziej że na rynku dużo dziś książek przełożonych na nowo.
Na półki księgarń trafia właśnie graficzna adaptacja jednej z najważniejszych powieści XX w., która przyniosła Orwellowi literacką nieśmiertelność – „Roku 1984”. Wciąż aktualną i wstrząsającą historię w formie komiksu przedstawił brazylijski artysta Fido Nesti. Do kupienia już od 30 września 2020 r.
Gdyby George Orwell zobaczył swoją obrazkową biografię i udaną adaptację „Folwarku zwierzęcego”, sam mógłby dziś zmienić swoją nie najlepszą opinię o komiksach.
Każde kolejne pokolenie odczytywało „Rok 1984” George’a Orwella na swój sposób. Nasze, 70 lat po pierwszym wydaniu, zrobiło z tej książki groteskę.
Rozmowa z Boualemem Sansalem, pisarzem algierskim, autorem wydanej właśnie książki „2084. Koniec świata”, o tym, dlaczego dyktatura religijna jest dużo gorsza od tej z książek Orwella.
To jedna z najlepszych powieści o totalitarnym reżimie, jakie w XX wieku powstały.
Obok szkiców na poły humorystycznych zamieszczone zostały poważne artykuły.