Ważne źródła w ukraińskiej armii donoszą o usztywnieniu się Rosjan i relacjonują wizytę Steve’a Witkoffa w Moskwie. Tymczasem z Brukseli coraz głośniej dociera krytyka pod adresem byłej premier Estonii.
Rosja zarzuca Norwegii militaryzowanie Svalbardu, co nie jest prawdą. Przy jednoczesnej wizycie J.D. Vance’a na Grenlandii uwaga mocarstw przesuwa się w północne obszary globu.
O szansach dla Polski i Europy płynących z rewolucji Trumpa mówi prof. Katarzyna Pisarska, politolożka i doradczyni ds. bezpieczeństwa międzynarodowego Rafała Trzaskowskiego, kandydata KO na prezydenta.
Szefowa unijnej dyplomacji próbuje wywalczyć sobie pole do działania, ale nie ma ani instrumentów, ani zasobów. W Waszyngtonie rozwija się teoria o możliwej ofensywie wobec Rosji.
Tajwan jest wyjątkowy niemal pod każdym względem. O tym fascynującym zakątku świata, który gości w naszej wyobraźni jako potencjalne zarzewie międzynarodowego konfliktu zbrojnego, opowiada prof. Marcin Jacoby, sinolog z SWPS.
Putin ma Stany Zjednoczone w pogardzie. I nie wiadomo, czy dostrzega w Trumpie jakiekolwiek odstępstwo od amerykańskiej wielkiej strategii.
Teraz Turcja! – można by sparafrazować słynne hasło z innej części świata. W tej geopolitycznej burzy, jaką zafundował światu Donald Trump, wielu chce widzieć w Turcji nowego, racjonalnego gracza wagi ciężkiej. Ale to nie ta kategoria...
W Niemczech trwają rozmowy koalicyjne, najpewniej oparte na szczątkowym porozumieniu zawartym jeszcze przed wyborami. Brytyjski rząd przyspiesza, w USA dominuje chaos.
Jacek Bartosiak, popularny w środowiskach prawicowych publicysta, autor licznych książek poświęconych geopolityce, o pomysłach Donalda Trumpa, o nowych porządkach światowych, i jak w nich powinna znaleźć się Polska.
Przemianowanie Zatoki Meksykańskiej na Amerykańską przez nowego prezydenta USA to przykład przemocy symbolicznej, która nigdy nie pozostaje bez reakcji.